27. 5. 2020

Návrat lososů má pět tisíc adoptivních rodičů

Počínaje dnešním dnem naleznou fanoušci lososů na adrese www.navratlososu.cz zcela nové webové stránky. Jejich spuštěním slaví unikátní reintrodukční program Návrat lososů jubilejních pět tisíc adoptivních rodičů, díky nimž bylo během tří let vybráno 135 000 Kč, oznámil mluvčí NP České Švýcarsko Tomáš Salov.

Po necelých dvou letech od spuštění adopčního programu je zřejmé, že Češi si lososy v českých řekách přejí. K jednodušší orientaci budou mít nyní k dispozici nově zpracované internetové stránky navratlososu.cz.

Nové stránky navratlososu.cz nabízí přehlednější informace o projektu i dalších souvisejících zajímavostech. Na velkém počítadle, které bude aktualizováno každý týden, mohou stávající či potenciální adoptivní rodiče sledovat dosavadní počet dárcovských SMS. Dále zde naleznou veškeré informace o projektu, návod, jak lososa adoptovat, a zajímavosti z lososího světa i z Národního parku České Švýcarsko, kde reintrodukční program probíhá. Novinkou je zatím tajemná sekce „Tři přání“, která se probudí k životu na začátku podzimu.

„Lososích rodičů a všech zájemců o projekt si velmi vážíme, proto se jim snažíme vyjít co nejvíce vstříc. Po hravé facebookové aplikaci, kde si každý může svého adoptovaného lososa obléct pomocí nabízených doplňků a vypustit jej na vlastní zeď, jsme se zaměřili na webové stránky. Nový design koresponduje s tím, kam se za poslední roky projekt Návrat lososů posunul, a uživatelé se v něm oproti tomu minulému mnohem lépe zorientují,“ říká Radek Hovorka z firmy King Oscar, hlavního partnera projektu.

„Podpora od adoptivních rodičů není pouhou finanční pomocí, je nám také velkou motivací k pokračování v započaté cestě, na jejímž konci si přejeme vidět hojné množství lososů vracejících se do českých vod. Jsme přesvědčení, že nové internetové stránky budou nejen dárcům, ale také široké veřejnosti užitečným zdrojem aktuálních informací o celém projektu,“ uvedl Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko.

O projektu Návrat lososů

Po celé Evropě, zejména pak v Německu, probíhají úpravy toků a stavby rybích přechodů, aby se lososi mohli vracet do vnitrozemských útočišť, nezbytných pro jejich úspěšné množení. Český projekt Návrat lososů se rozhodl pomoci z jiné strany – a sice v obnovení populace lososa obecného v povodí Labe, především v oblasti Českého Švýcarska. Každoročně tak do říčky Kamenice vypouštějí zástupci Národního parku České Švýcarsko a Českého rybářského svazu odrostlé, 8 až 10 cm velké rybičky, které se stávají základem budoucích generací labských lososů.

Projekt Návrat lososů vznikl ve spolupráci Národního parku České Švýcarsko a Českého rybářského svazu. Lososi byli v naší republice naposledy spatřeni v 50. letech minulého století. Donedávna u nás byli považováni za vyhynulý druh. Způsobilo to zejména silné znečišťování jejich přirozeného prostředí a rozsáhlá výstavba vodních děl, které následně znemožnily lososům návrat z moře zpět do horních toků domovských řek, kde přiváděli na svět nové generace.

Reintrodukční program Návrat lososů je finančně velmi náročný, proto se iniciátoři rozhodli založit veřejnou sbírku, kam je možné přispět pomocí DMS zpráv. Na webových stránkách www.navratlososu.cz  se lze dozvědět mj. to, jak se stát adoptivním rodičem, jak přispívat pomocí DMS pravidelně, nebo kdy na jaře či na podzim proběhne další vypouštění malých lososů. Zájemci o adopci deseticentimetrového lososa mohou poslat krátkou textovou zprávu ve tvaru DMS NAVRATLOSOSU na číslo 87777. Cena jedné DMS je 30 Kč. Z každé této DMS obdrží projekt Návrat lososů 27 Kč. Pravidelné přispívání po dobu jednoho roku pak má vzor zprávy DMS ROK NAVRATLOSOSU. Službu DMS provozuje Fórum dárců. Technicky zajišťuje ATS Praha. Více informací naleznete na www.darcovskasms.cz.

Naše voda

27.8.2012 19.22, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31