1. 6. 2020

V našich rybnících je zhruba 200 milionů kubíků bahna

V ČR je v současné době zhruba třetina rybníků nadměrně zabahněna. Upozorňuje na to Hradecký deník s tím, že množství sedimentů v nich se odhaduje na 200 milionů kubíků.

Zejména pro chov ryb jsou podle deníku velkým problémem rybožraví predátoři, vydry a zejména kormoráni. „Jeden chráněný živočich likviduje populaci jiného chráněného živočicha. V důsledku útoků kormoránů se silně snížil počet kdysi hojných druhů ryb a úbytek nejsme schopni z různých důvodů nahradit,“ konstatuje jednatel Českého rybářského svazu Jan Štípek. Tažný a jinak v ČR  nepůvodní kormorán poškozuje podle něj populace chráněných původních druhů ryb, jako například pstruha potočního, mníka jednovousého, ale i druhy ryb požívajících ochrany dle evropských předpisů –bolena dravého a úhoře.

Obecně je s prokázáním škody na rybách v tekoucích vodách problém, protože ryba v těchto vodách je dle zákona „věcí ničí“(do vlastnictví se dostává až ulovením), takže svazu fakticky nemůže vzniknout škoda. Stát sice zákonnou úpravou přiznává rybářům náhradu škody způsobené kormorány v chovných rybnících a rybářských revírech, avšak praxe pokulhává.

Kormorán přitom denně zkonzumuje přibližně 0,5 kilogramu ryb, tedy za deset dní tolik, kolik sní průměrný český konzument za celý rok. Dle rybářského svazu činila škoda způsobená kormorány vloni 93 milionů korun.

„ZeměEvropské unie musí zkoordinovat postup proti kormoránům. Je potřeba účinně redukovat jejich počty na hnízdištích, zatím se to děje jen v Dánsku, kde se ničí vejce ve hnízdech,“ uvedl poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc. Za regulace stavů kormoránů na evropské úrovni loboval koncem minulého týdne na půdě EU také ministr zemědělství Petr Bendl.

Přesné počty populace kormoránů v Evropě nejsou známy, ale před čtyřmi roky to byly odhadem dva miliony kusů.

Zdroj: Hradecký deník

14.5.2012 7.29, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5