28. 5. 2020

Naše byliny závislé na vodě – Konitrud lékařský

Konitrud lékařský (Gratiola officinalis) patři v ČR mezi silně ohrožené druhy a nalezneme jej v bažinatých půdách, lesních mokřadech, na březích rybníků, podmáčených loukách, příkopech, zatopených lomech apod. Píše o tom facebooková verze portálu Naše voda.

V ČR roste v teplých oblastech Čech a Moravy, v Evropě ji nalezneme od Pyrenejského ostrova, Francie, přes Balkán, Pobaltí, Řecko až k západní Sibiři až pravděpodobně k severnímu Íránu. Bylina kvete bílým květem v červnu a červenci a dorůstá výšky až 50 cm. Konitrud je trvalka, plody jsou kulovité tobolky. Patří do čeledi krtičníkovitých.

Konitrud, jak nám napovídá jeho název, má léčivé účinky. Obsahuje toxické glykosidy (gratiosid, gratiolin, gratiotoxin aj.), které jsou obsaženy ve všech částech rostliny, nejvíce v listech a oddenku. Při požití se otrava projevuje podrážděním zažívacího ústrojí a ledvin, poruchy vidění, zvracení, bolestí břicha, potrat těhotných, může nastat smrt přerušením dechu a zástavy srdce.

Konitrud se ale také používá jako lék, konkrétně sušená nať, která se sbírá a suší v době květu. Droga působí močopudně, projímavě, stimuluje srdeční činnost. Dříve se používala k odstranění střevních parazitů, při potížích s dnou a revmatismem, na snížení vysokého tlaku, také zevně na kožní problémy – bércové vředy a různé vyrážky. Vzhledem k vysoké jedovatosti se v současné době nepoužívá, pouze sporadicky v léčitelství jako součást různých směsí.

Název Gratiola pochází z latinského gratia, což znamená milost, laskavost. Samotný český název „konitrud“ není překladem latinského názvu, ale zřejmě pochází od slov kůň a trud (smutek). Spojením těchto dvou slov vznikl název rostliny. Tato rostlina konzumovaná ve větším množství mohla pasoucím se býložravcům způsobit i smrt.

Facebook Naše voda, foto Archiv Naše voda

27.6.2014 12.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31