8. 8. 2020

NASA vypustila na oběžnou dráhu „klimatický satelit čichající sůl“

Projekty americké společnosti NASA mají občas velmi zajímavé cíle. Jelikož oceány obsahují asi 97 procent celosvětových zásob vody a výrazně tak ovlivňují klima Země,je nutné věnovat se také této problematice.

Jak uvedl deník Washington post, jedním z aktuálněprobíhajících projektů NASA je snímání koncentrace solí v oceánech z oběžné dráhy pomocí senzoru Aquarius (Vodnář), který byl nedávno vynesen do vesmíru. Cílem tohoto projektu je překlenout zásadní nedostatky v pochopení toho, jak je klima planety ovlivňováno oceány.

NASA se o vypuštění satelitu pokoušela již dvakrát, ale vždy neúspěšně. Poslední pokus, v březnu tohoto roku, kdy klimatický satelit Glory spadl do Jižního Pacifiku poté, co nedošlo ke správnému oddělení kužele na vrcholku rakety. Tentokrát NASA vybrala spolehlivější raketu Delta II, vyrobenou Boeingem, který vynesl už 150 nákladů úspěšněna oběžnou dráhu.

Předpokládá se, že koncem tohoto léta začne sonda Aquarius doručovat nejpodrobnější mapy obsahu soli v oceánech, které kdy byly k dispozici. Sonda krouží asi 400 kilometrů nad Zemí od pólu k pólu. Zařízení obsahuje tři senzory, které jsou velmi citlivé. Jejich „čichací“ schopnost by se dala přirovnat k nalezení špetky soli v kbelíku s vodou. Aquarius využívá mikrovlnné záření, které se odráží od oceánu a je následně vyhodnocováno.

Mapování slanosti oceánů poskytne zásadní vodítka k pochopení chování mořských proudů. Současně je možné mapovat srážky a výpar. Když srážky dopadají do oceánu, klesá slanost a výpar oproti tomu stoupá.

Některé pozemní senzory, které již byly, nám již poskytly obraz o rapidně se měnících vzorcích slanosti oceánů, uvedl Kevin Trenberth – vědec Národního centra pro atmosferický vzkum v Boulder, Colorado, který není zapojen do tohoto výzkumu. Tyto změněné srážky a odpařování mění strukturu oceánu, což může mít dopad na rybolov a nakonec i celé klima, uvedl Trenberth.

Kosmická loď SAC-D, jež vynesla sondu Aquarius byla postavena vesmírnou agenturou CONAE. Např. Brazílie, Kanada, Francie a Itálie přispěly 400 milionů dolarů na misi.

Kroměsondy Aquarius nese satelit dalších sedm kamer a senzorů pro monitorování lesních požárů, hledání vesmírného odpadu a měření mořského ledu.

Podle zahraničních materiálů Miroslav Bauer, originál článku najdete na:

http://www.washingtonpost.com/national/nasas-salt-sniffing-climate-satellite-successfully-launched/2011/06/10/AGY1RUPH_story.html

 

30.6.2011 9.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6