27.11.2021 10.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě
Nárůst teploty oceánu prý nebude tak strmý, jak nás dnes mnozí straší
Metodou, označovanou jako „high resolution simulation“ (simulace vysokého rozlišení) modelováním oceánských dějů, dospěl tým vědců z Utrechtské univerzity ke kritice současných klimatologických prognóz. Informuje o tom populárně-vědecký server osel.cz.
Podle prvního autora René van Vensena, spoluautora studie (vyšla v časopise Science), jsou totiž stávající modely jsou zatíženy chybou – neberou správně v úvahu záludnost chování oceánských proudů. Předpokládají například, že teplota vody kolem Antarktidy, se v důsledku změny klimatu bude všude jen zvyšovat. Simulace ale ukazují na něco jiného, což ostatně již také potvrzují i některá měření prováděná „in natura“. Jde o to, že ne všechny lokality se budou oteplovat. Budou i takové, které se ochladí. Pochopitelně, že následně vyvolají efekt v opačném gardu, což se na celkovém výsledku oteplování rovněž podepíše. Tuto „chybu“ vědci vyčíslili na 25 %. Jinak řečeno, prognózované zvýšení hladiny moře během příštích sta let, by se mělo o 25 % ponížit.
Zdroj, doprovodné souvislosti a grafika: https://www.osel.cz/12039-zaledneni-antarktidy-privodil-tektonicky-posun.html, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
27.11.2021 10.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy
Aktuality
Povodí Moravy: Tři měsíce prací na zabezpečení toků po povodni
Akt. 13.12.2024 12.42Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
VODNÉ A STOČNÉ 2025: Obyvatelům Jihlavska se cena téměř nezmění
Akt. 13.12.2024 11.41Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace