21. 9. 2018

Národní zemědělské muzeum bude mít pobočku v Dolních Vítkovicích

Národní zemědělské muzeum otevře v roce 2019 v Dolní oblasti Vítkovice z evropských dotací novou expozici. Informovala o tom dnes mluvčí NZM Lenka Martinková.

Původní veronikárna vítkovických železáren a hala skladu žáruvzdorného materiálu, které těsně navazují na Důl Hlubina, se během tří let změní v depozitárně expoziční objekt NZM. Muzeum sem přemístí a návštěvníkům formou otevřeného studijního depozitáře zpřístupní část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky a současně otevře interaktivní expozici Potravinářství zaměřenou nejen na kvalitní české potraviny, ale i na jejich složení, rozmanitost, technologie zpracování a další souvislosti.

Autorem architektonického řešení na revitalizaci obou hal včetně vestavby studijního depozitáře jsou Josef Pleskot a Milan Šraml. Obě haly, které do roku 1997 sloužily jako technické zázemí a později jako sklady, jsou v těsné blízkosti Velkého a Malého světa techniky, pavilon muzea tak bude součástí celého areálu Dolní oblast Vítkovice, který ročně navštíví 1,3 milionu návštěvníků. „Jsem rád, že se Národní zemědělské muzeum prostřednictvím své nové pobočky rozšíří do Ostravy. Jeho expozice totiž připomínají nejenom minulost, ale i současnost našeho zemědělství a potravinářství, a je důležité, aby si lidé na vlastní oči mohli prohlédnout, jak se obor v průběhu let vyvíjí,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Muzeum, které má v současné době kromě své hlavní budovy na pražské Letné ještě čtyři pobočky v republice, tak čeká další velká změna. „Nový depozitář nám umožní výrazně zlepšit současné podmínky pro uchovávání, prezentaci a zabezpečení sbírkových předmětů, zejména podsbírek Doprava a zdroje energie, Rostlinná výroba, Potravinářská výroba. Expozice potravinářství se zase bude zabývat tématem, které zatím není v České republice dostatečně prezentováno,“ říká generální ředitel NZM Milan Jan Půček. Celková investice do projektu představuje 123 milionů korun, z toho je 105 milionů hrazeno v rámci Integrovaného regionálního operačního programu, a 15 % ceny, tedy 18 milionů korun zajistilo v rámci spolufinancování Ministerstvo zemědělství.

V roce 2017 bude zahájena administrativní příprava projektu včetně nákupu pozemků a staveb, začátek stavebních prací je v plánu na rok 2018. Instalace expozic proběhne v druhé polovině roku 2019, na konci téhož roku by měla být pobočka muzea zpřístupněna veřejnosti. Ostravský projekt v krátké době již druhým úspěšným projektem v rámci programu IROP, které NZM podalo. Na konci ledna byla zahájena příprava obnovy pobočky muzea ve Valticích, v relativně krátkém termínu by měl být ještě schválen projekt v Čáslavi. Muzeum připravuje i projekty pro zámky Ohrada a Kačina, které má ve správě.

Na přípravě projektu vždy těsně spolupracuje pražská centrála a pracovníci konkrétní pobočky, všechny projekty mají podporu zřizovatele muzea, kterým je Ministerstvo zemědělství. Bez zajímavosti není ani fakt, že ostravská pobočka NZM se současně stane prvním muzeem na území města Ostrava, jehož zřizovatelem je stát. V porovnání s Brnem, kde působí několik státních muzeí, je to velký dluh státu vůči Ostravě. Již v lednu představilo NZM také plán na revitalizaci pražské budovy. Rozsáhlé úpravy interiérů, které zde již začaly, potrvají v Praze zhruba do června letošního roku, potom se návštěvníci mohou těšit na několik nových expozic a unikátní vyhlídkovou terasu na střeše.

Naše voda, foto (areál Dolní Vítkovice) Naše voda – Nina Havlová

22.2.2017 12.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO NECHRANICEVODNÍ DÍLO NECHRANICE
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >