17. 8. 2019

Národní parky uzavřely po bouři Herwart další trasy

Řada turistických cest v Krkonoších a Národním parku Podyjí bude nejméně do konce roku uzavřená, protože lesníci musejí zpracovat dřevo ze stromů poškozených vichřicí Herwart. Informovalo o tom zpravodajství České televize ČT24.

Krkonoších se to týká například Nové silnice na Rezku, v Podyjí stezky kolem Znojemské přehrady, kde leží stovky popadaných stromů. Vichřice se prohnala Českem na konci října a způsobila škody, které lesníci označují za srovnatelné s orkánem Kyrill v roce 2007. Národní park Podyjí nepatří po vichřici k tak těžce zasaženým oblastem jako Šumava nebo Krkonoše. I tam ale musejí některé stezky dlouhodobě zavřít. V Krkonošském národním parku platí od začátku listopadu zákaz vstupu na oblíbený turistický chodník Obřím dolem. Uzavřené jsou ale i lesní cesty Vídeňská a Nová silnice na Rezku. Ta bude zavřená minimálně do konce dubna. V případě Obřího dolu a Vídeňské platí zákaz dokonce až do konce května.

Vážné škody způsobila vichřice i v Národním parku České Švýcarsko. Jsou mnohem větší, než parková správa původně odhadovala. Vyklízení proto potrvá déle. „Odklízení popadaných stromů probíhá neustále. Turistické cesty ještě nejsou zcela zabezpečené. Jsou ale prioritou. Následně budeme odklízet z vedlejších cest a z lesa,“ řekl mluvčí národního parku České Švýcarsko Tomáš Solov. Platí proto omezení vstupu do lesů na Děčínsku, a to do konce roku, někde až do konce ledna.Uzavřené stezky zůstávají i ve městech

Lesy po vichřici uzavírají i města. Kvůli vysokému nebezpečí úrazu vyhlásili v Rumburku, Varnsdorfu a nově i v Děčíně zákaz vstupu do lesů, a to včetně turistických tras. Města o vyhlášení zákazu žádaly národní park České Švýcarsko a Lesy ČR. Zákaz vstupu do lesa vyhlásila podle Deníku například také města Chomutov a Jirkov. K uzavřeným oblastem patří i lesy na Jindřichohradecku a Dačicku. Na většině míst platí zákaz až do konce ledna.

Zdroj: Česká televize, ilustrační foto archiv KRNAP

27.11.2017 8.00, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1