21. 7. 2019

30.8.2013 6.54, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Národní park Šumava zahajuje projekt výletů ve voze taženém koňmi

Správa Národního parku (NP) a CHKO Šumava pořádá od této neděle tématické výlety ve voze taženém koňmi. Informoval o tom mluvčí NP Pavel Pechoušek.

Koně přes týden přibližují dřevo v šumavských lesích. Přes víkend pak budou vozit turisty, kteří díky tomu pochopí význam koňské síly pro zdravý les. Práce kočího tak má další rozměr – bude zajišťovat osvětu i zábavu pro turisty, kteří na Šumavu dorazí. Správa parku se tak vrací k zažitým šumavským tradicím, které kvůli vysoké těžbě dřeva a využívání těžké techniky a harvestorů z parku v minulých letech vymizely.

Koně táhnoucí vůz s turisty vyrazí v neděli 1.září z Modravy, ještě toto léto přibude Strážný a Prášily. Správa NP Šumava tím dále rozšiřuje svůj program – Návrat koní na Šumavu. „Koně, živého tvora, na Šumavě v minulých letech nahradila těžká technika. To ale není na území národního parku vůbec dobře. Lidé s koňmi soužili na Šumavě celá staletí a my se proto snažíme vracet k zažitým tradicím,“ uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava a iniciátor celého projektu.„Podle zájmu budu jezdit každou další neděli. Pokud to bude nutné tak i v sobotu“ usmívá se Jiří Dráb, kočí z Modravy.

Startovat se bude vždy z Modravy v 10 hodin. Ideálně přímo ze stájí, kde si výletníci prohlédnou i to, jak se koně zapřahají. Jeden výlet potrvá zhruba 1,5 hodiny. Kočí se s vozem během dne několikrát otočí. Končit bude zhruba v 16 hodin. „Trasa povede pravděpodobně na Rybárnu, Javoří Pilu a na Rokytu. Vše ale záleží na domluvě s pasažéry. „Konec trasy je možné naplánovat i podle místa, kde jsou turisté ubytovaní,“ podotýká Pechoušek. Na vůz se podle něj vejde maximálně 5 lidí. Dospělý zaplatí za výlet 150 korun, děti do deseti let mohou jet zadarmo.

„Využití chladnokrevných koní je nejekologičtější a k přírodě nejšetrnější způsob soustřeďování vytěženého dříví v lese. Lesní porost nezničí nevhodná těžká mechanizace. Když koně, kteří pracují v týdnu, budou o víkendech pracovat pro turisty, tak bude jejich potenciál využitý na maximum. Navíc se veřejnost o koních na Šumavě dozví všechny zajímavé informace,“ doplňuje ředitel Mánek. Zájemci o výlet se mohou hlásit na telefonu kočího Jiřího Drába – 731 530 291.

Modrava samozřejmě nebude jedinou obcí, kde bude Správa NP a CHKO Šumava tuto službu turistům poskytovat. Originální povoz, který zrekonstruovali truhláři Správy NP a CHKO Šumava bude jezdit i ve Strážném. Další se brzy přidá i na Prášilech. Během příštího roku pak budou jezdit takové povozy i na zbývajících územích, o které se starají lesníci správy parku – Borová Lada, Stožec a České Žleby.

Návrat koní na Šumavu má vedle vlastního uplatnění koní v lese, několik dalších cílů – zachování genofondu uznávaných plemen chladnokrevných koní, podporu tradičních řemesel a popularizaci chladnokrevných plemen koní.

Naše voda

 

 

30.8.2013 6.54, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4