23. 8. 2019

Nádrže ochrání Hněvotín před lijáky

Ochranu před stoletou vodou bude mít do konce roku Hněvotín na Olomoucku. Píše o tom Olomoucký deník s tím, že firmy sídlící v těsné blízkosti obce budují totiž u svých areálů suché poldry, které mají zadržet dešťovou vodu.

Přes Hněvotín teče Hněvotínský potok a ten je v některých částech zatrubněný. „Když přijdou prudké přívalové deště, voda z polí i firemních ploch steče do potoka a hrozí, že ji potrubí nepojme. Přelije se a půjde přes vesnici,“ popsal obavy Hněvotínských starosta Jaroslav Dvořák. Právě tomu by měly poldry z větší části zabránit. „Staví se na stoletou vodu a rozhodně tím zvýší ochranu obce. Riziko, které vytvořily soukromé společnosti tím, že vyasfaltovaly plochu a zastřešily své objekty, se teď sníží,“ řekl.

Na výstavbu poldrů v průmyslových areálech u Hněvotína dohlíží olomoucký odbor životního prostředí i správce vodního toku Povodí Moravy. „Řešit hospodaření s dešťovými vodami je povinnost, která pro stavebníka vyplývá z vodního zákona. Záleží na konkrétním území, jaké se nabízejí možnosti. Do asfaltu se dešťová voda nevsákne, musí se tedy někam odvést, a proto se staví zasakovací nádrže a poldry. Primárně nejde o protipovodňové opatření, ale o hospodaření s dešťovými vodami,“ vysvětlila Hana Zvoníčková, vedoucí oddělení vodního hospodářství olomoucké radnice. Doplnila, že voda zadržená v poldrech se posléze řízeně vypustí do Hněvotínského potoka.

Celkem v průmyslové zóně u Hněvotína vzniknou čtyři nádrže. „Jedna už je, další má být hotová do konce srpna. Další dvě se postaví ještě do konce letošního roku. Finančně jsou investice v režii firem,“ doplnil starosta Jaroslav Dvořák.

Zdroj: Olomoucký deník, ilustrační foto (poldr) Naše voda – Nina Havlová

 

25.8.2017 8.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1