31. 5. 2020

Nádrže na závlahy zadrží množství vody jako tři rybníky Rožmberk

Pokud by se v ČR v blízkosti zemědělských pozemků, které je nutné v období nedostatku vody zavlažovat vybudovaly malé retenční nádrže, mohly by zadržet ročně až 16 milionů kubíků vody, což odpovídá trojnásobnému objemu vody v rybníku Rožmberk.

V rámci doprovodné diskuse ke křtu publikace Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) „Voda, půda, sedláci“ to uvedl Vilém Žák z poradenské společnosti Deloitte Česká republika. K možnostem zdrojů vody pro zavlažovací systémy zpracovala podle Žáka společnost materiál pro potřeby Ministerstva zemědělství, které chce v rámci dotací do zemědělství budování a obnovu závlah podporovat.

Podstatou je přitom zadržet vodu v krajině v období, kdy je jí přebytek, například v době jarního tání sněhu nebo při přívalových deštích, a následně jí použít v době, kdy je vody nedostatek. V současné době jsou totiž odběry vody z povrchových vod (vodních toků) v době sucha pro zemědělské závlahy administrativně omezovány, takže pěstitelé a chovatelé nemají dostatek zdrojů vody právě ve chvílích, kdy je nejvíce potřebují.

K realizaci záměru je však třeba podle Žáka změnit současnou legislativu. Kromě jiného je to znění normy ČSN 750434 (potřeba vody pro doplňkovou závlahu), která umožňuje prakticky každému uživateli prokázat vláhový deficit, a tudíž získat vodu zdarma. Norma kromě toho neobsahuje aktuální hodnoty pro všechny plodiny pěstované v ČR. Ještě větší problém spočívá v přístupu ke zneškodňování odpadních vod, který je podle Deloitte v rozporu s principy ochrany před suchem. „Odpadní vody nemohou být využity pro závlahy, ale mají být co nejrychleji odvedeny z území nebo vypuštěny, přes půdní vrstvy, do vod podzemních, kde nemohou řešit problémy s případnými následky sucha, ale mohou ohrozit existující využívané nebo využitelné vodní zdroje,“ uvádí se v analýze Deloitte.

V ČR je v současné době 31 000 hektarů zemědělské půdy pod závlahami. Akumulační nádrže tvořící pro závlahy zásobárny vody by mohly podle materiálu Deloitte jednak zachránit před důsledky sucha desítky druhů pěstovaných plodin, jednak zadržet ročně objem vody, který odpovídá objemu vody ve třech rybníkách Rožmberk nebo dvěma vodním nádržím Klíčava nebo čistírně odpadních vod v Hradci králové pro zhruba 140 000 ekvivalentních obyvatel.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (rybník Rožmberk)

4.12.2016 15.40, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31