21. 9. 2018

Na zvýšení bezpečnosti jezů v ČR nejsou peníze

Ministerstvo zemědělství ČR (Mze) v současné době mapuje výskyt rizikových jezů na vodních tocích v ČR, aby získalo základní představu o potřebných investicích na zvýšení jejich bezpečnosti. Portálu Naše voda to potvrdil náměstek ministra zemědělství pro vodní hospodářství Aleš Kendík.

Podle jeho údajů je v ČR odhadem několik desítek nebezpečných jezů, přesný seznam ale neexistuje. „Ne všechny jezy na vodních tocích jsou ale jezy ve správě státu, zhruba polovina jsou jezy privátní, související například s vodními mlýny nebo vodními elektrárnami,“upozorňuje Kendík.

Na nebezpečných jezech se přitom ročně v ČR utopí několik lidí, většinou vodáků. První oběti jsou už i letos. Potřeba investic do zvýšení jejich bezpečnosti je proto velmi aktuální. Podle Kendíka je ale hlavním problémem, kde na to vzít peníze. Například pro státní podniky Povodí je prioritou protipovodňová prevence, jejíž součástí ale zvýšení bezpečnosti jezů není.

Přesto již existují první inspirativní příklady. Jedfním z nich je rekonstrukce do současné doby nebezpečného jezu na toku Ohře, v Karlových Varech –Tuhnicích. Podle generálního ředitele Povodí Ohře Jiřího Nedomy byla ale investice do zvýšení jeho bezpečnosti možná pouze díky projektu přeshraniční spolupráce s Bavorskem, kdy se na celkovém rozpočtu ve výši přes 18 milionů korun podílelo povodí Ohře jen zhruba 5,5 miliony. Jez byl přitom podle Nedomy rekonstruován jako bezpečná vodácká propust kombinovaná s rybím přechodem za použití německé technologie, která umožňuje migraci vodních živočichů proti proudu. Investice tak má i svůj ekologický rozměr.

Přestože má každý jez svá specifika, vyžádá si podle Nedomy rekonstrukce každého z nich zhruba srovnatelné náklady s jezem v Tuhnicích, tedy něco mezi 10 až 20 miliony korun. To v praxi znamená, že na plošné zvýšení bezpečnosti jezů v ČR by mohlo stačit několik stovek milionů korun.

Petr Havel

27.6.2011 6.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO NECHRANICEVODNÍ DÍLO NECHRANICE
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >