21. 5. 2019

Na Žatecku by měla v budoucnosti vzniknout přehrada

Následky dlouhotrvajícího sucha na Žatecku, které patří k nejsušším místům České republiky, by mohla vyřešit stavba přehrady Kryry. ČTK to řekl odborník ministerstva zemědělství a jeden z tvůrců strategií boje proti dopadům sucha Pavel Punčochář.

Šlo by o nádrž o objemu pěti milionů metrů krychlových, postavit by se mohla do 15 až 17 let, tedy zhruba v roce 2032. Punčochář dodal, že o stavbě by mohla do dvou let rozhodnout vláda. Ministerstvo se nyní snaží, aby státní podniky Povodí Ohře a Povodí Vltavy vypracovaly studie proveditelnosti. Investice do nádrže nyní podle Punčocháře nelze odhadnout. Nádrž, která by zaplavila 73,4 ha na Podvineckém potoce, by se plnila z Nechranické nádrže, která je vzdálena 22 kilometrů. Přivaděč vody lze vést po státních pozemcích, což by mohlo stavbu významně zjednodušit, dodal. Přesné vymezení přivaděče není detailněji zpracováno, přednost by dostala pravděpodobně varianta přivaděče pod zemí. Nádrž by se plnila z nechranických vodních nadbytků.

Jak už ale dříve uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka, stavba některé z nádrží bude zahájena pouze tehdy, když se prokazatelně a dlouhodobě začnou naplňovat negativní scénáře dopadů klimatických změn. Ministerstvo nebude této vládě do konce jejího působení navrhovat žádné nové lokality na případnou výstavbu nádrží, dodal. Ministerstvo se zaměřuje na využití retenční kapacity lesní a zemědělské půdy a pozemkové úpravy. Nejdůležitějším opatřením je změna přístupu hospodaření na zemědělské a lesnické půdě.

Vláda loni schválila, aby v rámci omezování následků sucha ministerstvo zemědělství začalo s projektovou přípravou na nádržích ve středních Čechách v Senomatech a v Šanově. Ty by mohly začít fungovat v roce 2022. Přípravné práce začaly i na dalších dvou nádržích, a to na pěčínské nádrži na Královéhradecku a na nádrži ve Vlachovicích na Zlínsku. Celková výše investic může být až 16,5 miliardy korun.

Podle Punčocháře stát v minulosti postavil přehrady, ze kterých Češi dosud těží. Povinností ministerstva je poskytnout vizi, které by se česká společnost mohla držet, dodal.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda – vizualizace přehrady Šanov

13.6.2017 14.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2