21. 7. 2019

Na Zámecký rybník v Chropyni se vrátil pár labutí zpěvných

Na Zámecký rybník v Chropyni na Kroměřížsku se vrátil pár labutí zpěvných. Je to jediné místo v České republice, kde tento druh labutí dosud zahnízdil, poprvé v roce 2017 a podruhé loni. Odborníci nemají zprávy o tom, že by se labutě zpěvné momentálně vyskytovaly na jiném místě v tuzemsku, řekl ČTK místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Labutě zpěvné hnízdí na malých jezerech v tundře na severovýchodě Evropy, v ČR se občas objevují v době tahu nebo vzácně zimují. Výjimkou je samice labutě zpěvné, která se 13 let celoročně zdržuje převážně na střední Moravě. “Její nejoblíbenější rybníky se nacházejí v Tovačově, Kojetíně a Chropyni. Od členů Moravského ornitologického spolku dostala jméno Zpěvanka a postupně se stala ptačí celebritou,” uvedl Šafránek.

Od labutí velkých se labuť zpěvná liší žlutě zbarveným zobákem. Samice Zpěvanka je označena kroužkem a límcem s kódem 7R42. Kroužek, který má na noze, ale není při jejím pohybu po hladině vidět, proto má kolem krku i límec s číslem. Límec je větší než krk, aby nebránil labuti v polykání při příjmu potravy.

Labuť byla okroužkována v lednu 2006 na zimovišti v Německu jako dospělá samice. Proč se nevrátila do svého severského rodiště a usadila se na Moravě, je pro ornitology záhadou. Předloni poprvé zahnízdila a se samcem vychovávala čtyři mláďata. Pouze jedno je následovalo do jižního Polska, kde labutě společně zimovaly. Loni zahnízdily labutě zpěvné na Zámeckém rybníku v Chropyni podruhé a opět vyvedly čtyři mláďata, žádné z nich se ale nedožilo dospělosti.

Ornitologové doufají, že labutě zpěvné zahnízdí v Chropyni také letos a budou při odchovu mláďat úspěšnější než v minulých letech. “Pár už obsadil hnízdiště a brání ho před labutěmi velkými,” řekl Šafránek. Mláďata se podle něj obvykle klubou v květnu.

Zámecký rybník v Chropyni je národní přírodní památkou a je výjimečný i tím, že je jediným hnízdištěm racků černohlavých a zrzohlávek rudozobých na střední Moravě. Ještě nedávno na něm hnízdily také kriticky ohrožené potápky černokrké. Na ostrově rybníka hnízdí i jedna z největších kolonií racků chechtavých na Moravě.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Martin Vavřík

8.4.2019 0.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4