13. 7. 2020

Na Vltavě vznikne výcvikové centrum pro vodáky

Sdružení půjčoven lodí a kempů na Vltavě (SPLK) chce letos v kempu Vltavan vytvořit vodácké a výcvikové centrum. Informuje o tom Českokrumlovský deník.

Podle nejnovějšího sčítání Sdružení pro Vltavu loni po řece regionem proplulo téměř 200 000 turistů. Pavel Kolouch ze SPLK a společnosti Inge tour vodáky při odemykání Vltavy seznámil s některými plány. „Podle dávné tradice platí, že dokud není řeka odemčená, nikdo na ni nesmí. Tato tradice už se nedodržuje. Nicméně pro nás a naši půjčovnu toto slavnostní odemčení znamená, že od té chvíle si může kdokoliv přijet půjčit loď a přespat v kempech ve stanu nebo na ubytovně. Jak to mají ostatní kempy, nevím.“

SPLK bylo založeno na podporu vodácké turistiky a spolupracuje s Povodím Vltavy, obcemi a krajem. Zájemci o sjíždění horní Teplé Vltavy, kde je pohyb lodí značně omezen a regulován na 27 denně, mohou doufat, že se tento počet zvýší. „Kraj navrhl zvednout tento počet na 61 lodí denně a je velká naděje, že to bude odsouhlaseno,“ doplnil Kolouch.„Pochopitelně dál se budou muset zájemci předem registrovat, navíc budou platit určitá nařízení ohledně průvodce.“

Inge tour plánuje letos vytvořit ve svém kempu Vltavan ve Spolí vodácké a výcvikové centrum. „S povolením Povodí Vltavy tam budeme stavět dvě hrázky, aby tam vznikl proud, který by měl sloužit k základnímu výcviku vodáků jako cvičná peřej,“ vysvětluje Kolouch. „Tyto peřeje by měly nahradit vodácky nezajímavé jezy, které se v podstatě jenom sjíždějí, ale nedá se na nich trénovat.“ V první řadě jde o bezpečnost vodáků a právě toto středisko s tím souvisí.

„Vodáky chceme vzdělávat. Máme pro ně připravené kurzy a rekreačním vodákům zapůjčíme i instruktora,“ konstatuje Kolouch. „Bezpečnost jsme zvýšili také instalací šupen na jezech v Herbertově a na rechlích ve Spolí. Poprvé jsme je stihli nainstalovat před zahájením sezony. Šupny ukazují, kudy má vodák jet, kde je to nejbezpečnější a kde mu při zvrhnutí nehrozí, že se dostane do vodního válce.“ Přesto sdružení zatím marně bojuje s jedním problémem – plovoucími bary. Stoupá pak znečištění řeky, počet opilých vodáků, navíc je to nerovný konkurenční boj s kempy a kamennými občerstveními, které musí dodržovat mnoho nařízení a hygienických pravidel.

Zdroj: Českokrumlovský deník

16.4.2013 6.43, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2