17. 9. 2019

Na Šumavě vyder ubylo, v Beskydech se počet zvýšil

Na Šumavě letos ubylo vyder, naopak v Beskydech se jejich počet zvýšil. Vyplývá to ze zimního sčítání, které proběhlo letos na třech místech – v Orlických horách, Beskydech a na Šumavě v povodí Blanice. Oznámila to Agentura ochrany přírody a krajiny, která sčítání vyder organizuje ve spolupráci s dalšími odborníky. V terénu se většinou při takové akci pohybuje 5-10 „stopařů“.

„Pro sčítání jsou potřeba vhodné podmínky – čerstvý sníh, alespoň částečně zamrzlé potoky a rybníky a také rychlá koordinace všech zúčastněných. Výhodou zimního stopování je to, že poskytuje poměrně přesný odhad počtu vyder ve sledované oblasti. Máme tak k dispozici data o vydřích hustotách v různých typech prostředí. Ta se pak využívají třeba pro zpracovávání odborných posudků k žádostem o náhradu škod způsobených vydrou na rybách. Při stopování lze získat také údaje o struktuře populace, protože podle stop je možné odlišit samostatné dospělé vydry od samic s mláďaty. Příležitostně stopování odhalí i další důležité informace – kupříkladu jestli zvířata se zvířata využívají určitý most či propustek, o jehož průchodnosti panují pochybnosti,“ vysvětluje Jitka Větrovcová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Sčítání probíhá ve vybraných oblastech vždy na území o velikosti 10 x 10 km. Na této ploše byly letos v Orlických horách zaznamenány tři dospělé vydry a 2 mláďata. Na Šumavě stopování odhalilo v daném čtverci tři dospělé vydry a v Beskydech v povodí Rožnovské Bečvy pak 7 dospělých a 4 mláďata.

Zjištěné vydří hustoty odpovídají podle zprávy danému typu prostředí, které jednotlivé oblasti reprezentují. Letošní výsledky ukazují na mírný pokles početnosti v oblasti Šumavy (což však může představovat pouze meziroční variabilitu) a naopak na nárůst početnosti v Beskydech (zde byl sledovaný čtverec v době posledního stopování před 7 lety ještě na okraji populace, momentálně již je ale vydrami plně osídlen). V Orlických horách bylo letos sčítání provedeno poprvé a proto zatím dlouhodobější srovnání není možné.

Vydra říční je celoevropsky chráněná lasicovitá šelma, výborně přizpůsobená pobytu ve vodě – její tělo pokrývá velice hustá srst, mezi prsty má plovací blány. Během 20. století počet vyder u nás i v celé Evropě důsledkem lovu, znečištění vod a špatné potravní nabídky výrazně klesl. Zhruba od konce 80. let 20. stol. jejich počty v ČR pomalu stoupají, což přináší i stále častější konflikty s rybáři. Vydra však u nás stále neobývá svůj celý původní areál a její populace je pořád zranitelná, zejména kvůli narůstajícím kolizím s automobily a nelegálnímu lovu.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR koordinuje od roku 2009 Program péče pro vydru říční. Ten by měl zajistit, aby tato krásná šelma v naší přírodě zůstala a zároveň by měl přispět k řešení narůstajících konfliktů mezi ochranou vydry a zájmy rybářských subjektů.

Naše voda

27.2.2013 6.42, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÁZNĚ KYSELKALÁZNĚ KYSELKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Září 2019 >>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6