28. 5. 2020

Na Šumavě dnes zahajuje provoz šest linek Zelených autobusů

V sobotu 28. června vyjíždí první „Zelené autobusy“ na šumavské silnice. Informoval o tom mluvčí Národního parku (NP) Šumava Jan Dvořák s tím, že v provozu je šest autobusových linek, které budou pěší turisty a cyklisty dopravovat po velké části Šumavy.

Projekt Zelených autobusů na Šumavě funguje již 19 let, a například loni využilo jejich služeb na 100 tisíc lidí, podobně jako v roce 2012. Každý rok se proto snaží Správa NP a CHKO Šumava službu něčím obohatit. Například letos se po dvouleté přestávce vrací zpět jednodenní jízdenky NP-Ticket. Cestujícím usnadňují odbavování a přinášejí slevu na jízdném až 20 %. Jízdenky budou k dostání v autobusech a dalších označených místech. „Samozřejmě je možné platit na vybraných linkách i pomocí čipové karty, která slouží jako elektronická peněženka. Vydává jí dopravce, kterým jsou ČSAD autobusy Plzeň a.s. Čipové karty si mohou zájemci koupit u řidičů v autobuse,“ doplňuje Josef Jiřička, manažer projektu Správy NP a CHKO Šumava.

Stejně, jako v předchozích letech, navazují Zelené autobusy na německý systém Igel-busse. Mezi linkou Horská Kvilda – Kvilda – Bučina a linkou Finsterau-Bus je možné 6 krát denně pohodlně přestupovat a cestovat dál za poznáváním obou národních parků.  Linka Finsterau-Bus Spigelau – Nationalpark – Buchwald, Grenze v Bavorsku jezdí denně od 15. května do 31. října až ke státní hranici. Přestupování v Bučině je usnadněno díky zřízení zastávky Bučina, státní hranice, vzdálené od hranice pouhých 5 minut chůze. V Železné Rudě plní funkci přeshraničního propojení bavorská lesní železnice Waldbahn. Její vlaky jezdí do hraničního nádraží v Bayerisch Eisenstein. Několik spojů je prodlouženo až do stanice Špičák na české straně.

„Kompletní jízdní řád všech linek a další potřebné informace, naleznou lidé buď na našich internetových stránkách www.npsumava.cz nebo na letácích, které jsou zdarma k dostání na informačních střediscích Národního parku Šumava a dalších obvyklých místech,“ připomíná Dvořák.

„Informační letáky i NP-Tickety jsou opatřeny QR kódem, pomocí něhož si lidé mohou on-line stáhnout do tzv. chytrého telefonu nebo tabletu všechny informace o Zelených autobusech, Iglebussech i cyklobusech Cyklotrans, včetně jízdních řádů i ceníků jízdného,“ doplňuje Josef Jiřička.

Zelené autobusy jezdí na linkách:

Kvilda – Špičák,

Horská Kvilda – Kvilda – Kvilda, Bučina Nová Pec, žel. st. – Nová Pec, Jelení Vrchy Sušice – Kvilda

Sušice – Hartmanice – Prášily – Železná Ruda

Kvilda – Kaplice pod Boubínem

Novinkou je zlepšené spojení ze Sušice přes Hartmanice a Prášily do Železné Rudy a na lince Sušice – Kvilda prodloužení některých spojů ze Srní až do Modravy. Na lince Špičák – Kvilda, a v omezené míře i Nová Pec – Jelení Vrchy, je možná spolupřeprava jízdních kol na přívěsech za autobusy. Kola se přepravují i na regionální lince Sušice – Kvilda.

Projekt Zelené autobusy spolufinancují šumavské obce a města Mikroregionu Šumava západ a Mikroregionu  Horní Vltava – Boubínsko, Plzeňský a Jihočeský kraj a Správa NP a CHKO Šumava

Naše voda, ilustrační foto NP Šumava

28.6.2014 6.32, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31