19. 5. 2019

23.7.2018 0.28, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Na stavbu kanalizace v Jablonci získala SVS dotaci z fondů EU

Severočeská vodárenská společnost (SVS) získala dotaci na výstavbu kanalizace v jablonecké čtvrti Kokonín a na její napojení na čistírnu odpadních vod v nedalekém Rychnově u Jablonce nad Nisou. Náklady se odhadují na bezmála 140 milionů korun, z toho zhruba 79 milionů korun dá Operační program Životní prostředí (OPZP).

Akce patří k největším ze 132 projektů, pro které ministerstvo životního prostředí schválilo dotace dohromady za 4,8 miliardy korun, zjistila ČTK na internetových stránkách programu OPZP.

V Jablonci plánovala původně SVS výstavbu samostatné čistírny odpadních vod přímo v Kokoníně. Proti záměru se ale postavili místní obyvatelé, a dokonce se kvůli tomu před šesti lety konalo referendum o odtržení této čtvrti od Jablonce. To se ale nestalo. Město se nakonec se Severočeskou vodárenskou společností (SVS) dohodlo na vybudování kanalizace a stoky, která tuto část Jablonce napojí na čistírnu odpadních vod v nedalekém Rychnově a umožní další rozvoj lokality. Smlouvu o spolupráci s SVS schválili zastupitelé letos v lednu.

“Projekt Jablonec nad Nisou, Kokonín – odkanalizování na ČOV Rychnov je dlouhodobě připravovanou strategickou investicí, která řeší likvidaci volných kanalizačních výustí v Kokoníně, na které je napojeno přes tisíc obyvatel,” řekl ČTK mluvčí Severočeské vodárenské Jiří Hladík. Projekt je rozdělený na tři části – odstranění kanalizačních výustí, výstavba kanalizačního napojení na čistírnu v Rychnově a také rozšíření kapacity této čistírny na dvojnásobek. Stavby už mají stavební povolení a připravuje se veřejná soutěž na dodavatele. Pokud vše dobře půjde, práce by podle Hladíka měly začít ve druhé polovině příštího roku.

V Kokoníně žije kolem 1800 lidí, většina tamních domů byla postavena počátkem minulého století, kdy se kanalizace příliš neřešila. Odpadní vody tak často končí v nedaleké řece. “Hlavně v létě se tam Mohelka mění v páchnoucí stoku, která myslím není důstojná 21. století,” řekl již dříve ČTK primátor Petr Beitl (ODS). V plánu proto bylo vybudovat čistírnu odpadních vod a kanalizaci, která by na ni napojila většinu domů od dolních Maršovic po Kokonín. Proti se postavili místní obyvatelé, obrátili se dokonce na soud. Prosazovali právě napojení na čističku v Rychnově. Na to ale ještě před pár lety nebylo možné získat evropské dotace.

Zdroj: ČTK

23.7.2018 0.28, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2