25. 5. 2020

Na řadě míst postižených povodněmi práce na ochraně teprve startují

Přes 652 milionů korun investovalo Povodí Labe do protipovodňových hrází v Poděbradech, Zálezlicích či v Mělníku. Jak přitom upozorňuje server idnes.cz, po roce od povodní mají ochranná opatření proti velké vodě rozpracovaná i další středočeská města.

Například v Kolíně v podjezdu u starých lázní některá auta plavala ve vodě. “Naštěstí šlo jen o jeden okamžik, kdy napršelo tak moc vody, že nestačila kanály odtékat,” vysvětluje mluvčí města Jiřina Holubová. V Berouně, kde loňská povodeň jen na městském majetku způsobila zhruba patnáctimilionovou škodu, dokončuje Povodí Vltavy projekt za 125 milionů korun. “A zároveň pracujeme i na změnách a aktualizaci povodňového plánu,” podotýká mluvčí města Pavla Švédová. Studii na vybudování protipovodňových hrází si nechává zpracovat také město Neratovice spolu s obcí Libiš a chemičkou Spolana. Cena projektu by však byla kolem miliardy korun.

Opatření proti velké vodě chystají rovněž v Davli. “Připravujeme projekt, který by měl zmírnit dopady povodní na malých vodních tocích. Jde například o výstavbu suchého poldru, který bude chránit městskou část Kejsíř. Další opatření jsou ve strži v ulici Ve Skalkách, která budou chránit nemovitosti u náměstí,” říká starosta Davle v Prazezápad Jiří Prokůpek. Na projekt počítá s dotacemi ve výši šest milionů korun.

I přes všechny technické a technologické možnosti zůstanou v kraji místa, která před záplavami zcela ochránit nepůjde. Jedním z nich jsou Černošice v Praze-západ. “Možnosti jsou u nás dosti omezené. Žádné opravdu účinné opatření pro celou plochu ohrožených území prakticky neexistuje,” míní starosta Filip Kořínek.

Středočeský kraj na konci dubna schválil čerpání evropských peněz v rámci Fondu solidarity, který by měl pomoci právě v budování opatření proti velké vodě. Celkem by mělo být z fondu rozděleno až 111 milionů korun, jenže na dotace budou mít některé obce podle starostů pravděpodobně problém vůbec dosáhnout. “Prvotní dotace fungovaly jako záloha. Mohli jsme zaplatit firmám a pak jsme to vyúčtovali. Jenže v tomto případě bychom projekt museli zaplatit ze svého a pak čekat, až nám to zpětně proplatí. A na to prostě nemáme,” říká starosta Zálezlic, kde museli zrušit projekt ve výši 8,5 milionu korun na vyčistění poldru.

Zdroj: http://praha.idnes.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

4.6.2014 8.22, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31