12.6.2026 10.50, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Fotoreportáž: Výstavba osvětového centra Hydropolis (+ video)
Pražská vodohospodářská společnost a.s (PVS) pokračuje v rekonstrukci areálu, kde vzniká osvětové centrum Hydropolis. „Hydropolis není jen rekonstrukce unikátní technické památky, ale také příležitost ukázat veřejnosti, co všechno stojí za tím, než po otočení kohoutkem začne téct pitná voda. Vznikne zde moderní centrum, které přiblíží význam vodohospodářské infrastruktury pro každodenní život Pražanů,“ uvedl náměstek pro oblast infrastruktury Michal Hroza.
Současnou podobu výstavby centra Hydropolis ukazuje následující fotoreportáž portálu Naše voda:
AKTUÁLNÍ STAV OSVĚTOVÉHO CENTRA HYDROPOLISAutor: Nina Havlová
V minulém období byla vybudována hrubá stavba infocentra umístěného mezi objekt Hydropolis a funkční vodojem. Jsou začištěny kruhové otvory a další plánované prostupy do expozičního vodojemu. Po důkladné přípravě byly zahájeny práce i na betonovém vřetenovém schodišti, které bude dominantním prvkem budoucího informačního centra.
V provozní budově rovněž postoupila hrubá stavba a je vybudována recepce, gastro zázemí konferenčního sálu i patro v samotném konferenčním sálu. Postup prací je patrný i z ulice, protože je vybudováno lešení a restaurátorská firma zahájila čištění fasády.
U objektu samotného expozičního vodojemu byla po odtěžení zeminy ze střechy vodojemu a jejím důkladném očištění provedena izolace střechy a probíhají práce na přípravě boční betonové stěny, kterou bude zdobit nápis Hydropolis. Zároveň jsou prováděny práce uvnitř vodojemu, konkrétně oklepávání zvětralých omítek v obou komorách a prostup pro propojovací tubus z provozní budovy.
V nejbližší době se plánuje provádění omítek jak v expozičním vodojemu, tak i v provozní budově, příprava inženýrských sítí v obou objektech a souběžně začnou práce na opravách fasády věže.
„S ohledem na to, že je objekt památkově chráněn, je postup prací i vzhled jednotlivých prvků jako např. oken, dveří, ale i materiály omítek, diskutován s památkáři. To zaručuje, že bude Hydropolis doladěn do posledního detailu i z tohoto pohledu.“, uvedl předseda představenstva PVS Pavel Válek.
Generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos dodává: “Z pohledu tvorby expozice se celý projekt momentálně nachází ve fázi finalizace obsahových a technických podkladů, které jsou nezbytné pro plynulý přechod do fáze fyzické instalace. Vývojový tým expozice se také soustředí na detailní „ladění“ uceleného návštěvnického zážitku a propojení expozice s přípravou vzdělávacích programů pro školy. Jakmile bude areál na Vinohradech stavebně a technicky k dispozici, bude možné zahájit montážní práce expozice.“
O roli osvětového centra se můžete dozvědět více v následujícím rozhovoru:
Oproti původnímu plánu došlo k mírnému zpoždění prací, nicméně předpokládáme zahájení instalace expozice ve vodojemu do konce tohoto roku a slavnostní otevření veřejnosti na podzim roku 2027. První polovina příštího roku tak bude poměrně náročná, protože bude třeba souběžně koordinovat rekonstrukci objektu Hydropolis, instalaci expozic a zároveň dokončování rekonstrukce funkčního vodojemu a jeho připojení do systému zásobování Prahy pitnou vodou.
PVS, PVK vizualizace a odkaz na stažení vizualizací: Pro novináře | Hydropolis
12.6.2026 10.50, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Aktuality
Kde nepoteče ve 30. týdnu v Praze a okolí voda
Akt. 16.7.2026 10.17Rubrika: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Lávka ve výběhu vlků v Srní je opět přístupná
Akt. 16.7.2026 10.16Rubrika: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Statistiky a kauzy












