11.3.2025 12.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství
Na Otavě v Písku bude první „chytrý rybí přechod“ v republice
Rybí přechod na jezu na řece Otavě, v lokalitě sv. Václav v Písku, je nově opatřen monitorovacími jednotkami, které mají za cíl určit počet a druhy migrujících ryb. Jedná se o unikátní systém, který v březnu do rybího přechodu nainstalovali pracovníci z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Jedná se o první zařízení svého druhu v České republice, v Písku jej bude fakulta testovat. Informovala o tomk dnes mluvčí města Písku Petra Měšťanová.
„S fakultou spolupracujeme na několika projektech, automatizovaný systém monitorování rybího přechodu na jezu sv. Václav je jedním z nich. K myšlence vyvinout a osadit rybí přechod takovýmto systémem nás přivedl zejména nedostatek informací o fungování rybích přechodů obecně. Ač zákon o vodách ukládá povinnost vytvářet podmínky pro migraci vodních živočichů, tedy v případě nově budovaných nebo rekonstruovaných jezů je doplnit o rybí přechod, není nikde zakotvena povinnost sledovat, zda a jak tyto přechody nakonec fungují. Zbudováním rybího přechodu se často splní jen formální podmínka stavby bez ohledu na jeho další budoucnost,“ řekl David Schwedt z odboru životního prostředí, který na projektu spolupracuje také s organizační složkou města Smart Písek.
Odborníci doufají, že díky tomuto pilotnímu projektu získají užitečná data o tom, jaké druhy ryb přechod využívají. „Tyto informace jsou pro nás důležité z hlediska druhové ochrany. Pokud se tento systém osvědčí, mohl by být využíván i na jiných místech v ČR. Sami už máme vytipované další místo, a to jez pod plynovou lávkou v katastrálním území Vrcovice, který také spadá do správního obvodu Městského úřadu Písek a v letošním roce se začíná rekonstruovat. Také na tento významný jez, dělící z pohledu rybářských revírů Údolní nádrž Orlík od řeky Otavy, bychom monitoring migrace ryb chtěli nainstalovat,“ poznamenal David Schwedt.
„Naším cílem bylo vytvořit nízkonákladový systém pro monitorování rybích přechodů, který dokáže na základě bezkontaktních metod určit počet a druh ryb migrujících rybím přechodem. Systém by mohl být v budoucnu využíván u všech nových přechodů a mohli by jím být osazeny i ty stávající,“ řekl Petr Císař z Fakulty rybářství a ochrany vod. Využívání systému by podle něj zajistilo objektivní monitorování funkčnosti rybích přechodů a poskytlo cenná data o migracích ryb.
Ve speciální konstrukci umístěné ve vodě, kterou ryby musí proplout, je umístěna kamera, která živočichy snímá. „Systém funguje na principu rekonstrukce tvaru ryby plavající přechodem z tak zvaného řádkového snímání, kdy kamera snímá pouze velmi úzký proužek obrazu a jak jím ryba plave, tak systém postupně vytváří její siluetu. Klasifikační metoda využívající strojové učení pak dokáže z této siluety určit druh ryby,“ popsal Petr Císař. Dodal, že výpočetní část běží na specializovaném zařízení pro paralelní výpočty a díky tomu je možné rozpoznávat ryby v reálném čase. Výzkum je hrazen z projektu pro analýzu migrace ryb a kontrolu invazivních druhů Technologické agentury ČR, připojení k internetu v místě je poskytováno zdarma.
Pracovníci fakulty budou systém průběžně kontrolovat a vyhodnocovat nahraná data. Monitorovací jednotky budou na jezu umístěny několik měsíců a poté bude možné s údaji pracovat a vyhodnotit je. „Víme, jaké druhy ryb se v Otavě vyskytují, bude ale zajímavé zjistit, jestli vybudovaný přechod využívají jen reofilní druhy ryb, které preferují vody s větším průtokem, jako jsou ostroretky, podoustve, parmy, či jelci, a nebo i jiné druhy, například invazivní nepůvodní druhy ryb a v jakém počtu. Získaná data budou přínosem také pro uživatele rybářského revíru, kterým je Český rybářský svaz, Jihočeský územní svaz, se kterým dlouhodobě spolupracujeme. Je totiž možné, že migrace ryb bude druhově pestřejší, než jsme dosud předpokládali,“ poznamenal David Schwedt. Doplnil, že se do budoucna uvažuje o zpřístupnění přenosu kamer z rybího přechodu u sv. Václava pro širokou veřejnost v non stop režimu. „Myslím že pro rybáře a milovníky přírody bude takováto možnost sledování migrace ryb on-line zajímavá,“ dodal.
Zároveň upozornil, že je zakázáno pohybovat se v rybím přechodu, dál se od něj musí držet i rybáři, kteří smějí chytat minimálně 50 metrů od něj.
Naše voda, foto: město Písek
11.3.2025 12.14, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství
Aktuality

Světový den vody: Porota ocenila pět vodohospodářských staveb
Akt. 21.3.2025 16.00Rubrika: Přehrady a vodní díla

Jak je na tom ČR se zajištěním vodních zdrojů a jejich ochranou
Akt. 21.3.2025 15.24Rubrika: Vodovody a kanalizace