23. 8. 2019

Na Opavsku byl otráven již třetí orel mořský, jed je nebezpečný i pro člověka

Za posledních sedm let byly v Kravařích na Opavsku nahlášeny už tři otravy orla mořského. Píše o tom Opavský a hlučínský deník s tím, že nejnovější případ je z minulého týdne, kdy na nehybného ptáka narazili náhodní kolemjdoucí při procházce.

Ten i přes snahu záchranářů uhynul. „Přes naši veškerou snahu, v úzké součinnosti s veterinárním lékařem, orel mořský v nočních hodinách uhynul,“ řekl Petr Orel, vedoucí stanice na záchranu živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku, který jedním dechem dodal, že pokud se jednalo o otravu karbofuranem, šance na záchranu neexistovala.

„Tento jed je nesmírně agresivní, je nebezpečný jak pro zvířata, tak pro lidi. Bohužel máme na stanici s touto otravou své zkušenosti,“ připomíná Orel. Že se velmi pravděpodobně jedná o otravu, potvrdila typická poloha se svěšenými křídly a hlavou, křečovitě sevřenými pařáty. Všechny tyto příznaky byly podle pracovníků záchranné stanice také jednoznačně patrné i u toho orla. K ověření tohoto podezření byl odebrán obsah volete a následně odeslán k toxikologickému vyšetření do Státního veterinárního ústavu v Olomouci. „Bohužel nemůžeme třetím stranám sdělovat výsledky rozborů, které si u nás zadá někdo jiný,“ odpověděla vedoucí oddělení chemie Mirjana Koláčková, která by však měla v nejbližších dnech kontaktovat stanici v Bartošovicích. Pokud testy potvrdí předpoklady, že smrt orla zapříčinil nervový jed karbofuran, chce vedení záchranné stanice podat podnět k šetření Policii ČR a České inspekci životního prostředí z důvodů veřejného ohrožení.

Zdroj: Opavský a Hlučínský deník, ilustrační foto wikipedia

23.2.2016 10.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1