15. 11. 2019

Na obnovu vodohospodářského majetku se vydává málo peněz

K zajištění provozuschopnosti vodohospodářského majetku je nutné ročně v naší zemi investovat zhruba 15 miliard ročně. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR).

Ve skutečnosti se ale podle SOVAK na obnovu tohoto majetku vydává jen polovina potřebných finančních prostředků. Hlavním zdrojem pro financování obnovy vodohospodářského majetku je cena vodného a stočného. Proto i do budoucna je nutno počítat s růstem cen vodného a stočného z důvodu zabezpečení dostatečných finančních prostředků pro jeho obnovu. Výsledný efekt pocítí především zákazník v zajištění kvalitních služeb v oblasti dodávky pitné vody a odvádění a čištění odpadních vod.

Požadavky na kvalitu pitné vody i standardy vypouštěných odpadních vod dlouhodobě neustále stoupají. Nejnovější trendy v používaných technologiích je přitom možné vidět na dnes zahájené mezinárodní výstavě VODOVODY – KANALIZACE 2013 na výstavišti v Praze – Letňanech. Návštěvníkům se představí řada novinek v oblasti snižování ztrát z trubních sítí, které prezentují například společnosti Radeton či DISA, a také oblast měřidel, kde je čím dále více prostoru věnováno systémům pro dálkové odečty (výrobci Sensus, Itron, Kamstrup, Siemens..). Není možné zapomenout ani na novinky v oblasti chemických výrobků využívaných v oboru pro výrobu pitné vody a čištění odpadních vod (spol. Kemira). V oblasti čerpací techniky roste zájem především o energetickou efektivitu výrobků (KSB, Prominent).

Kvalitní spolupráce mezi těmi, kdo vodárenské technologie vyvíjejí a uvádí na trh a těmi, kdo tyto technologie užívají, je naprostou nezbytností. Je skutečností, že přes 80 % hodnoty vodohospodářského majetku je vázáno v trubních sítích, které dlouhodobě zastarávají. S ohledem na to je proto vhodné zmínit i novinky v oblasti výrobků trubních materiálů a armatur, kterým je na letošní výstavě věnován velký prostor. Novinky připravili například výrobci nejpoužívanějších materiálů pro rozvod pitné vody – tvárné litiny, tedy společnosti Saint-Gobain, JMA, AVK, Hawle či Duktus, a to směrem k zvýšení komfortu instalace i ochrany materiálů proti korozi i poruchám. Zajímavé jsou nyní i výrobky z tvárné litiny, které umožňují přímou kombinaci s plasty (např. Bluetop).  Dopředu se posouvají ale i výrobci plastových trubních materiálů, zvyšující postupně odolnost materiálů inovacemi při výrobě nebo kombinací vrstvení a struktury plastů. Zde je nutné upozornit na to, že plastové materiály, užívané pro veřejné vodovody v České republice, musí projít akreditovanou zkušebnou.

Pro konečného zákazníka je legislativa oboru vodovodů a kanalizací relativně těžko uchopitelná. Stálé změny v zákonech a prováděcích vyhláškách mají i v tak stabilním oboru, jako je vodohospodářství, přímý dopad i na zákazníky. V rámci výstavy bude právě legislativě věnována pozornost a SOVAK ČR upozorňuje zejména na parlamentem ČR projednávanou novelu zákona o vodovodech a kanalizacích, kde dochází k řadě technických i praktických změn a kde naše oborové sdružení vydalo opakovaně stanovisko (viz. www.sovak.cz) k návrhu ze strany předkladatele – ministerstva zemědělství, které SOVAK ČR přizvalo k procesu připomínkování návrhu novely zákona. Ani připravovaná novelizace vodního zákona nezůstává mimo pozornost SOVAK ČR. Podle SOVAK ČR v něm existuje řada ustanovení, která by měla projít zásadní revizí. Obdobně je sledována také legislativa finanční, a to zejména daňová, která bezesporu bude výrazně ovlivňovat cenu vody pro konečné uživatele.

Další podrobnosti a předchozí informace o výstavě VODOVODY- KANALIZACE 2013 najdete na adrese http://www.vystava-vod-ka.cz.

Zdroj: SOVAK ČR

 

 

21.5.2013 12.00, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ETIOPIE - VODA PRO AFRIKUETIOPIE - VODA PRO AFRIKU
NADAČNÍ FOND VEOLIA

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Listopad 2019 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1