5.8.2017 5.00, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony
Na Novoborsku zakázali zalévat vodou z potoků
Nový Bor na Českolipsku zakázal na základě podnětu z Povodí Ohře používat vodu z některých říček a potoků k zalévání zahrádek. Důvodem je kritické snížení průtoků na vodních tocích, což vážně ohrožuje vodní a na vodu vázané ekosystémy i funkci vodních toků.Nedostatkem vody je v oblasti Českolipska ohroženo 36 potoků a říček včetně Ploučnice, informoval ČTK mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.
„Povodí Ohře dává podněty, když je v nějakém vodním toku málo vody a vodní nebo na vodu vázané živočichy ohrožuje sucho. Na Českolipsku jsme vydali několik podnětů k tomu, aby se omezil nebo úplně zakázal odběr povrchové vody. Už tam to sucho dosáhlo takových hodnot, že ekologie v daném vodním toku už je značně ohrožena,“ vysvětlil důvody omezení Svejkovský.
Městský úřad v Novém Boru proto zakázal odebírat vodu z Boberského potoka na území obcí Svor, Cvikov a Lindava. Téměř bez vody je i Rousínovský potok v Rousínově, Cvikově a Svoru. Obyvatelé nesmí čerpat vodu ani z říčky Svitávky na území Lindavy, Svitavy, Kunratic, Mařeniček, Mařenic a Dolní a Horní Světlé. Zákaz používat vodu platí i pro říčku Šporku v Polevsku, Novém Boru a Skalici u České Lípy.
Zákaz odběru povrchových vod platí do odvolání. „Na základě zkušeností z minulých let předpokládáme období snížené vodnosti uvedených toků až do konce října,“ uvedla Jana Salačová zodpovědná za vodní hospodářství na Městském úřadu v Novém Boru.
Vody ubývá také v Povodí Labe, zejména na Liberecku a Jablonecku. V režimu „sucho“ je podle informací z Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ) Lužická Nisa v Liberci, Kamenice nebo Libuňka. Ještě před týdnem se kvůli silným dešťům vylévaly z břehů Smědá, Oleška, Jeřice nebo Řasnice na Frýdlantsku, teď je ve většině z nich jen kolem deseti centimetrů vody.