25. 8. 2019

Na nebezpečném jezu v Maloměřicích je už nová záchranná podkova

Zástupci z Českého svazu kanoistů (ČSK) nainstalovali na jez v Brně – Maloměřicích novou záchrannou podkovu. Informovala o tom dnes mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Kanoisté vyměnili i na druhém břehu házecí lano, které bylo rozřezané od vandalů. Na obou místech u jezu je nově i upozornění, že tyto záchranné prvky poškodili vandalové (viz foto). Záchrannou podkovu, kterou Povodí Moravy na jezu instalovalo, zapálili vandalové o víkendu 30.- 31. března a zcela ji požárem zničili. Jedná se už o několikátý útok vandalů na záchranné prvky, které Povodí Moravy instalovalo na nejnebezpečnějších jezech. „I kdyžfaktická škoda je pouze 5 000 korun, lidé by si měli uvědomit, že tato opatření slouží převážně jim samotným,“ uvedla Tomíčková.

Bezpečnostní záchranné prvky začalo Povodí Moravy podle Tomíčkové instalovat na jezech z vlastní iniciativy v létě 2011. Stalo se tak ale také po tlaku ČSK. Podkovy z pěnového materiálu a házecí lana instalovali vodohospodáři zatím na místa, která konzultovali právě s vodáky z ČSK a Vodáckéškoly záchrany – tedy na obou březích řeky Svitavy v Brně vedle nebezpečných jezů v Maloměřicích a Cacovicích a dále na jezech v Oseku nad Bečvou a vŘepčíně.

Jak ale podotýká Pavel Šálek z vedení ČSK, jsou i tak jezy v okolí Brna velmi nebezpečné. O uplynulém víkendu, kdy řekami na Moravě protékalo velké množství vody vzhledem k tání sněhu díky rychlému vzestupu teplot, byly tamní jezy kromě Řepčína, kde neteklo takové množství vody, za tohoto průtoku smrtelně nebezpečné. Velice rizikový by byl podle Šálka i případný záchranný zásah HZS, protože kromě Řepčína ani na jednom jezu nejsou žádné prvky, umožňující rychlý a bezpečný záchranný zásah. Velmi nebezpečné jezy jsou podle něj také jezy na Bečvě, zejména Osek II.

Právě na tomto jezu odcizil někdo v srpnu loňského roku záchranná házecí lana. Záchrannou podkovu v Řepčíně ukradli zase zloději chvíli po její instalaci.

Naše voda

17.4.2013 11.17, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1