17. 8. 2019

Na Moravě v Olomouci plave nová výletní loď

Ačkoliv se má zato, že řeka Morava není v Olomouci splavná, není to tak docela pravda. Nová výletní loď tam brázdí už několik dní Moravu, kde na hladině doplnila svoji starší sestru nazvanou Ololoď Kordulka.Nová loď už má název a zveřejněn bude na zářijovém festivalu Řeka má duši, kdy bude její křest, řekl ČTK provozovatel výletních lodí Šimon Pelikán.

“Novou loď jsem postavil kvůli tomu, abych zvýšil kapacitu výletních plaveb v Olomouci. Na starší loď Kordulka se vejde 12 osob a když přijede školní výlet nebo autobusový zájezd, tak lidé musí na břehu čekat, až na ně přijde řada. Nová loď pojme dalších 12 lidí,” uvedl Pelikán.

Výletní loď postavil Pelikán s pomocí řemeslníků z Olomouce a blízkého okolí. K řece Moravě hotovou loď dopravil minulý týden nákladní automobil a na vodu byla spuštěna nedaleko centra Olomouce a svého kotviště.

Nová loď má podle Pelikána lepší výbavu než její předchůdkyně Ololoď-Kordulka. “Je tady toaleta, bar a přibude i kuchyňka,” uvedl Pelikán. Řekl, že vybavení lodi bylo zkonstruováno tak, aby se její část mohla po složení laviček rychle proměnit například v taneční parket a druhá v místnost s cateringovými stolky. “V zimě bude loď zateplena a prostor pro cestující uzavřeme,” řekl Pelikán.

Poptávka po výletních plavbách Olomoucí podle Pelikána roste, přičemž mezi klienty přibývá zahraničních turistů. Výletní loď často slouží i pro soukromé akce, jako jsou rodinné oslavy či firemní večírky. “Součástí výletních plaveb je povídání o historii města, jeho památkách i o řece Moravě. Výklad na nové lodi bude více zaměřen na olomoucké baroko,” uvedl Pelikán.

Pelikán v Olomouci provozuje také netradiční turistický vůz Ološlap, který je poháněn silou lidských nohou. Ološlap sveze až 11 cestujících, přičemž osm z nich může šlápnout do pedálů, s jejichž pomocí se osmisetkilogramové vozítko opatřené volantem a brzdou uvádí do pohybu.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Jiří Komárek

10.8.2017 4.25, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1