19. 9. 2020

Na Mlýnském potoce vzniká zřejmě další pro vodáky nebezpečný úsek

Na Mlýnském potoce v Olomouci se ve spodní části, kam v současné době moc vodáků nejezdí, mohutně staví. Podle vodáckého serveru raft.cz se tam jednak přestavuje provalený jez, zároveň ale vzniká nový a dle fotek pravděpodobně i nebezpečný stupeň.

Nad ním je vyspárovaný strmý břeh, takže vystupování a přenášení nebude jednoduché. Spíše naopak. Navíc je sevřen mezi vysokými zd1mi a přístup k němu i případná záchrana bude velmi složitá. Bezprostředně vedle tohoto jezu vzniká (v souvislosti s nově budovanou čtvrtí Šantovka) nová silnice, tramvajové koleje, cyklostezka, chodník pro pěší. Cca 100 metrů od tohoto jezu jsou paneláky a budou nové obytné domy, obchody.Dalším paradoxem je, že 500 metrů proti proudu má být místo rozpadlého jezu “balvanitý skluz”, kterým mají živočichové volně migrovat po řece, ale onen jezík před soutokem se asi mnohým z nich líbit nebude. Jsem zvědav, jak se budou přes tento stupeň dostávat k uměle vybudovanému skluzu.

Zatímco v jednom Povodí není problém s vybudováním rybích přechodů s kartáčovými propustmi pro vodáky u starých jezů nebo obtokovými kanály kolem nebezpečných jezů, jako tomu je na Ohři, jinde se stále drží pravidla, že nebezpečné jezy jsou vlastně fajn. Mlýnský náhon (Mlýnský potok) se mohl třeba stát místní atrakcí pro splutí historickým centrem Olomouce, takto je zbytečně zkomplikovanána situace. Je evidentní, že se na vodáky opět nemyslelo. Proč dolní část využívá jen zlomek vodáků, je hlavně z důvodu rozpadlého jezu u mostu 17. listopadu. Jeho opravou, která se provádí, by se mohlo bez komplikací plout dále, ale to by se nesměl postavit nový výše zmíněný stupeň. Takto to předběžně vypadá na ceduli Pozor nebezpečný jez a záchranné podkovy. Uvidíme, jak se bude jez chovat za různých průtoků. Více o celé stavbě se dočtete na olomoucky.denik.cz.

Mlýnský potok (Střední Morava, Malá Voda nebo Mlýnský náhon) patří neodmyslitelně k životu a historii Mrštíkova náměstí na okraji Olomouce. Kdysi náměstí obtékal téměř ze tří stran, roztáčel kolo zdejšího mlýnu a dával obživu mnoha lidem.Mlýnský potok je ramenem řeky Moravy, většinou je umělým tokem lučinatého charakteru. Od řeky Moravy ho odděluje jez Řimice v těsné blízkosti Chrámu přátelství, cca 6 Km na západ od města Litovel. Protéká například Litovlí a Lhotou na Moravě. Dále ústí do Moravy v Hynkově, kde se po 200 metrech u jezu opět odděluje a protéká dále Horkou, až do Olomouce. Zde se vlévá po cestě skrz Řepčín, Hejčín a centrum města zpět do řeky Moravy.

Naše voda a www.raft.cz, foto Milan Kapoun

24.9.2013 16.03, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4