25. 8. 2019

Na mapu Prahy přibude nový ostrov

K současným pražským ostrovům zřejmě přibude nový. Informují o tom Lidové noviny s tím, že se nová pražská pevnina dostane brzy také na katastrální mapu Prahy.

Kus pevniny ve Vltavě kousek od spodní části pražské zoo objevil architekt a výtvarník Jan Trejbal vlastně náhodou. „Začátkem roku jsem se šel projít okolo řeky v Praze 6 a všiml jsem si, že ve Vltavě leží zvláštní kus země. Když jsem se na místo po pár týdnech vrátil, byl jsem přesvědčen, že jde o nový ostrov,“ popisuje Trejbal.

Povzbuzen myšlenkou, že „každý správný muž má mít svůj ostrov“, se Trejbal letos v říjnu vydal dosud nikde nezaznamenaný ostrov zmapovat. V gumovkách, ochranných pomůckách a s GPS navigací. „Ověřil jsem si, že jde o jedno z nejmělčích míst ve Vltavě v Praze, kde v minulosti pravděpodobně existoval brod. Už na leteckých fotografiích Prahy z roku 1938 je výskyt půdy uprostřed Vltavy v Troji patrný,“ zjistil Trejbal z dochovaných materiálů.

Z historických dokumentů také vyplývá, že do roku 2002 se ostrov v řece pravidelně na čas objevil a poté při větších deštích zase zmizel. „Až od povodně v létě 2002 se utvořila regulérní pevnina s vegetací, kterou ale tehdy nikdo nezaznamenal. Žádný úřad, katastr ani správa Povodí Vltavy,“ podotýká Trejbal. Rozměrově šlo tehdy o prostor 45 až 50 metrů dlouhý a 10 až 15 metrů široký, na satelitních snímcích ho lze porovnat s rozměry pavilonu žiraf v sousedící zoologické zahradě.

Při další velké vodě v roce 2013, při níž Vltava protrhla trojský Císařský ostrov, se vyvržená půda z řeky zachytila o dosavadní ostrov a rozšířila ho o několik metrů čtverečních. „Stala se z něj opravdu rozsáhlá pevnina, na délku měl ostrov asi sto osmdesát a na šířku kolem třiceti metrů. Zajímavé bylo, že pevnina získala i reliéf, nejvyšší místo mohlo být dobrých osm metrů nad hladinou,“ sděluje Trejbal.

Už před prvním vstupem na pevninu se setkal s největší překážkou. „Říkejme tomu, jak chceme, úřednický šiml, nebo byrokratická chyba. Fakt je ten, že už v tu chvíli byly kolem ostrova bagry, které pevninu likvidovaly,“ říká Trejbal a poukazuje na videozáznam, který na místě pořídil. Likvidaci podle jeho slov řídila správa Povodí Vltavy bez toho, aby si o existenci ostrova opatřila jakékoli odborné podklady.

Jan Trejbal následně odstartoval s Povodím Vltavy „úřednický boj“. Současné rozšíření ostrova označili správci povodí za povodňovou škodu, která by mohla v dalších letech narušit provoz řeky. „Opodstatnění pevniny, které vyplývá i z přírodovědných a odborných posudků, si vysvětlit nenechali, a tak vlastně nastal kompromis. Správci povodí slíbili, že odbagrují jen zeminu z roku 2013 a zbytek původního ostrova ponechají,“ říká novodobý objevitel, který oslovil také několik dalších institucí a úřadů od ministerstev přes ombudsmana až po prezidenta.

Z výsledku několikatýdenních tahanic přesto může mít Trejbal radost. Na magistrátu hlavního města Prahy byla ustavena komise, která po Novém roce bude společně s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy legalizaci ostrova řídit.

Zdroj: Lidové noviny, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

30.12.2014 8.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1