21.12.2011 17.08, Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace
Na Karlovarsku si lidé za vodu připlatí ročně o 240 korun více
Na území 88 měst a obcí z Karlovarského, Plzeňského, Ústeckého a Středočeského kraje, které jsou členy Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech, se v roce 2012 zvýší cena vodného a stočného bez DPH v průměru o 7,8 %. Oznámilo to Vodohospodářského sdružení.
„Tento nárůst vychází z cenového vzorce pro výpočet vodného a stočného platného na území sdružení od roku 2011. Vzorec byl navržen Evropskou komisí a jeho zavedení bylo jednou z hlavních podmínek pro doplacení dotace poskytnuté na investiční projekt sdružení realizovaný v roce 2007,“ vysvětlil výpočet vodného a stočného Josef Hora, předseda sdružení obcí.
Průměrná cena vodného a stočného pro rok 2012, tak jak ji schválila valná hromada Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech na svém zasedání dne 20.12.2011, tedy bude 60,20 Kč bez DPH. K této ceně je pro obyvatele ještě třeba přičíst DPH, které pro příští rok vzroste z 10 na 14%, celkem tedy 68,62 Kč. Průměrný spotřebitel v domácnosti tak v roce 2012 zaplatí za vodné a stočné zhruba o 240 Kč více než v roce 2011.
„I přes toto navýšení zůstává průměrná cena vody včetně DPH v rámci našeho sdružení pod hranicí 70 Kč, jako jedna z mála v České republice. Může se srovnávat s cenami ve velkých městech, což je vzhledem k daleko vyšším fixním nákladům, bereme-li v úvahu hustotu osídlení a rozsah sítí v tomto regionu, pozitivní stav,“ dodal Hora s tím, že i při porovnání s okolními regiony zůstává tato cena pořád výrazně nižší. Přitom se nám daří realizovat z takto získaných prostředků každý rok řádově sto až dvě stě milionové investice do obnovy a rozvoje vodovodních a kanalizačních sítí,“ doplnil Hora.
Podle Antonína Jágla, ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary, které vodovody a kanalizace pro sdružení obcí provozují je nárůst ceny ovlivněn rostoucími náklady, ať už se jedná o cenu elektrické energie, surové vody i dopravní náklady. „K tomu je třeba přičíst i zvyšující se náklady na nezbytnou obnovu vodohospodářské infrastruktury. Požadavky Evropské komise, zahrnuté do tohoto cenového vzorce, totiž směřují k budoucí samofinancovatelnosti systémů obnovy a rozvoje infrastruktury, bez dotačních podpor,“ řekl Jágl.
Zdroj: VAK Karlovy Vary
21.12.2011 17.08, Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizaceAktuality
Letošní sklizeň chmele se řadí k těm průměrným
Akt. 2.12.2024 14.19Rubrika: Nápoje a voda v potravinách