19. 9. 2018

Na Josefovských loukách se objevila poprvé kuňka ohnivá

Ptáky, žáby, netopýry, ryby i lišaje obdivovalo minulou sobotu přes 110 návštěvníků Ptačího parku Josefovské louky. Informoval o tom správce Ptačího parku České společnosti ornitologické (ČSO) Břeněk Michálek.

Noční přírodu, akci v Ptačím parku Josefovské louky u Jaroměře, která každoročně láká kolem stovky zájemců o poznání podivností života v přírodě po setmění, letos vyšperkovalo několik nečekaných přírodovědných zážitků i nasazení deseti specialistů na rostliny a všechny skupiny živočichů. O zvláštní setkání se pak postaral kurátor plazů a obojživelníků brněnské ZOO Petr Šrámek, kterému se podařilo odchytem potvrdit přítomnost vzácné evropsky významné žabky kuňky ohnivé. „Je fascinující, kolik druhů obojživelníků se dá na tomto kousku mokřadních luk pozorovat,“ pochvaloval si Šrámek i návštěvníci akce, kteří si mohli zástupce místních živočichů prohlédnout zblízka. Dostalo i na ryby, které chvíli před akcí nachytal znalec Staré Metuje Georgi Nedjalkov. Samotní ornitologové pak prováděli odchyt a demonstraci opeřenců, po setmění dokonce i netopýrů, kteří se chytli do speciálních velejemných sítí nastražených nad řekou. Lišaje a další noční motýly bylo možno zkoumat na velkých plachtách, které entomologové osvítili výkonnými zářivkami.

Hřebem celé akce bylo pozorování vskutku nevšední. Při procházce tzv. Josefovskou džunglí na břehu Staré Metuje se před účastníky ve vodě zjevil největší evropský hlodavec – bobr evropský, který se pak nerušeně věnoval své práci. „Je to vůbec první pozorování tohoto impozantního savce v ptačím parku. Bobr je nezastavitelný budovatel hrází a nor. Doufám, že s tímto samozvaným stavitelem budeme vycházet,“ uvedl Michálek.

Noční obyvatele ptačího parku bude možné poznávat i na Noci netopýrů na Josefovských loukách 2. září 2016.

V současné době Ptačí park Josefovské louky finančně podporují Ministerstvo životního prostředí, Královéhradecký kraj, Nadace Veolia, Nadační fond Tesco, ZelenaDomacnost.com a soukromí dárci.

Naše voda, foto (kuňka ohnivá) Břeněk Michálek

21.6.2016 7.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO NECHRANICEVODNÍ DÍLO NECHRANICE
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >