31. 5. 2020

Na jižní Moravě by kvůli suchu jednou mohla být poušť, varují odborníci

V naší zemi trpí stále více suchem paradoxně dříve nejúrodnější kraj v zemi – Haná. Opakovaně to připomnělo vysílání Českého rozhlasu.

Jižní Morava, potažmo jižní Haná je velmi úrodná země, ale z ekologického hlediska patří mezi nejohroženější. Předpokládalo se totiž, že to tak bude navěky, ať se člověk k půdě chová jakkoliv. A to už od roku 1948, kdy začala kolektivizace. Myslí si to katolický kněz a dokumentarista Jan Hanák.„Jižní Haná není rovina, tady ta pole jdou přes kopce, přes zvlněnou krajinu. A dochází k něčemu velmi prostému, zaprší a voda těmi brázdami teče pochopitelně dolů a bere s sebou úrodnou část ornice,“ tvrdí Hanák a doplňuje:„Nemá se to jak zastavit, protože tam není žádná mez, která by zadržovala vláhu i půdu. Odchází to zjednodušeně řečeno pryč, v tomto případě do Černého moře, a za těch posledních asi tak 60 let se půda tímto způsobem zdevastovala víc než za posledních tisíc let.”Už nyní je půda na jihu Moravy výrazně méně úrodná, než tomu bylo v polovině minulého století. Pod černozemí je štěrkopískové podloží, takže vznik pouště za pár let může být realitou.

Potíže se splavováním kvalitní ornice ale nemají jen na jižní Hané. Například na jejím druhém konci v Zahnašovicích to vnímají velmi podobně. Obavy z toho, že by se jejich pole v horizontu desítek, stovek let změnila na poušť, ale nemají.„Jsem optimista, myslím, že tady to nebude. Měl bych strach spíš o jižněji položené kraje, okresy – Znojemsko, tam opravdu bojují se suchem, protože tam mají písčité půdy, které nezadržují vodu,“ popisuje zemědělec Martin Luža.„Zavlažují tam, historicky s tím bojují, ale u nás na Hané ne. Tady půda vodu, která naprší, zachytí. Takže v tomto výhledu problém nevidím,“ dodává.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

18.6.2014 7.32, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31