6. 7. 2020

Na jihu Čech se uvažuje o stavbě osmi nádrží

Přehrada na Větší Vltavici nebo lokalita Hradiště na říčce Černé jsou jen některé příklady, kde by se v budoucnu mohla lesknout vodní hladina nových nádrží. Připomíná to Českobudějovický deník.

Do kraje svým vzdutím může zasáhnout i uvažovaná přehrada u Vysočan na Želetavce, ve hře jsou nádrže u Bednárce na Žirovnici, u Budislavi na Černovickém potoku, Nihošovic na Peklově, přehrazení Skalice u Myslína či Bolíkovského potoka u Dolního Bolíkova. Jak podotýká Hana Zahradníková, vedoucí oddělení vodního hospodářství a integrované prevence krajského odboru životního prostředí, fakt, že lokality figurují ve zmíněném dokumentu, vůbec ještě neznamená, že taková díla vzniknou. „Mohou být aktuální za dvacet, padesát, sto let, nebo také vůbec, jde jen o to, že tato vybraná místa jsou hájená z hlediska další výstavby tak, aby se tu případně někdy v budoucnu hráz postavit dala,“ zdůrazňuje.

Také podle vedoucího českobudějovického provozního střediska Povodí Vltavy Martina Kaisera není realizace žádného dalšího vodního díla aktuální. V minulosti se ale mluvilo například o nové přehradě u Dívčího Kamene a úvahy o jejím vzniku nejsou úplně u ledu. „Čistě teoreticky by tu mohl vzniknout hájený profil, zatím se ale neuvažuje o jeho realizaci. Po loňském suchu se ale toto téma trochu oživilo,“ naznačuje s tím, že případný vznik nového vodního díla by byl během na dlouhou trať.

„My bychom v takovém případě byli poradním orgánem, který je schopen říct, kde by přehrada teoreticky mohla vzniknout. Muselo by se ale zvážit mnoho hledisek, porovnat náklady a účinky stavby. Je pochopitelné, že čím větší nádrž by vznikla, tím větší efekt by měla jak za sucha, tak za velké vody. Znamenalo by to ale i zatopení obrovského prostoru, vzdutí by zasáhlo i dnes obydlená místa a je tedy otázkou, zda takový krok vůbec učinit.“

Zdroj: Českobudějovický deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (jihočeská přehrada Lipno)

21.7.2016 15.48, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2