9. 7. 2020

Na Dyji se připravují unikátní rybí přechody

Rybáři i ochránci přírody se mohou těšit na to, že v Dyji přibude ryb. Píše o tom jihomoravská mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že se tak má stát díky unikátním rybím přechodům, které se osvědčily v Rakousku.

Válec s velkou šroubovicí, který nasává vodu i s rybami a překlenuje tak výškový rozdíl hladin u jezu, nevypadá jako něco, co by si měly ryby užívat. Právě taková technologie ale má zařídit, že se v řece Dyji bude více dařit rybám, jako jsou pstruzi či lipani, a přibude jich v místech oblíbených rybáři. Nainstalovat ji chce Povodí Moravy v Podhradí nad Dyjí na Znojemsku. Jde o speciální průchod pro ryby, které se jinak nedostanou přes jez Zátiší a Krejčův jez.

Na řece Dyji jde o naprostou novinku. Rybí pestrost podle zástupců státního podniku zajistí na úseku řeky od Rakouska až po Vranovskou přehradu. Průchody pro ryby by Povodí mělo začít budovat v lednu příštího roku. „Chceme obnovit migrační propustnost pro ryby. K tomu použijeme technologii obousměrných Archimédových šroubů. Druhotným výsledkem bude výroba elektrické energie,“ potvrdil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Z energetického hlediska jde o běžnou turbínu, která díky svému zakřivení využívá hmotnost vody k roztáčení. „Oproti jiným turbínám je pomaloběžná, proto umožňuje migraci ryb. A hlavně nemá trysku, která vodu roztřišťuje na lopatky,“ vysvětlil Martin Voříšek z webu Oenergetice. cz.

Cesty dvojicí jezů mají být hotové na jaře roku 2018. „Jde o podaný pilotní projekt, který nebyl zatím schválen, jednat se o něm bude v průběhu června,“ dodal Chmelař.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Morava (redakčně kráceno), ilustrační foto (klasický rybí přechod) Naše voda – Nina Havlová

 

19.5.2016 10.12, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2