11.8.2017 0.53, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Na dalších přírodních koupalištích v Česku přibyly zákazy koupání
Na dalších přírodních koupalištích přibyly tento týden zákazy koupání. Vyplývá to z dat krajských hygienických stanic. Ačkoli se v posledních dnech místy mírně ochladilo, rtuť se většinou stále držela vysoko. V takovém počasí se daří ve vodě zdraví nebezpečným sinicím.
Nově je například zákaz koupání na Plumlovské přehradě v Olomouckém kraji. Ještě před dvěma týdny přitom byla voda čistá. Ke zhoršení mohly podle hygieniků přispět změny počasí. Kvalitu si naopak v regionu udržují štěrkopísková jezera Poděbrady u Olomouce.
Stále trvají zákazy ve Zlínském kraji ve slepém rameni řeky Moravy na Pahrbku u Napajedel a na Luhačovické přehradě. V ostatních kontrolovaných koupalištích v kraji se koupat dá. Na Vysočině je dále zakázáno koupání v rybníku Kachlička. Nově byl uzavřen i uměle vytvořený biotop v areálu westernového městečka Šiklův mlýn. Čistší vodu má naopak díky úbytku sinic rybník Medlov, který byl ještě před týdnem ke koupání nevhodný.
V Moravskoslezském kraji hygienici nedoporučují koupání v Bašce, Brušperku a Bohušově, ale ve většině přírodních nádrží regionu je voda ke koupání vhodná. V Jihomoravském kraji mají některá přírodní koupaliště sice mírně zhoršenou kvalitu vody, ale přesto se v nich dá koupat stejně jako u zbylých koupališť.
V Praze platí nadále zákaz koupání v rybníku Šeberák a hygienici nedoporučují koupání ani v Hostivařské přehradě. Ve středních Čechách je voda nevhodná ke koupání také v písníku v Bakově nad Jizerou a v Županovicích na Slapské přehradě. Zvláště citliví lidé, děti či těhotné ženy by se měli těmto nádržím vyhnout.
V Královéhradeckém kraji zjistili hygienici horší kvalitu vody třeba v lokalitě u autokempu u nádrže Rozkoš nebo Oborském rybníku. V Pardubickém kraji zůstává stále značně znečištěná vodními organismy vodav přehradě Seč. Je nevhodná pro koupání dětí, těhotných žen, alergiků a lidí s oslabeným imunitním systémem..
Většina přírodních kouoališť v Plzeňském kraji a Ústeckém kraji má kvalitní vodu. Nevhodná ke koupání je voda v plzeňské nádrži České údolí a citliví lidé by mohli mít zdravotní problémy po koupání v jezeře Chmelař u Úštěku. Podobná je situace v Libereckém kraji. Hygienici tam sledují 36 vodních ploch, koupání zatím nemuseli zakázat na žádné z nich.
V Karlovarském kraji trvá nadále zákaz koupání v nádrži Skalka nebo Velkém rybníce u Hroznětína. Důvodem je přemnožení sinic.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
Aktuality

Unikátní film popisuje příběh vody na Šumavě
Akt. 28.3.2023 13.00Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Nadace Partnerství zve na výsadbu aleje Dachov – Ležáky
Akt. 28.3.2023 12.58Rubrika: Čistota vody a rekreace