5. 4. 2020

Na břehu Lipna vznikají originální sochy

Osm originálních kamenných soch či skulptur bude tuto neděli zdobit pláž v kempu Jestřábí v Černé v Pošumaví, které leží u lipenského jezera. Informoval o tom Pavel Pechoušek, manažer pro PR a média Turistického spolku Lipenska (TSL).

Během workshopu, který vede pražský sochař a restaurátor Jiří Genzer, tvoří sochy od pondělí nadšení amatéři. Do Černé kvůli tomu přijeli nebo se přidali náhodou a zpestřují si tím svůj prázdninový pobyt. „Tvoříme přímo na pláži, u vody, na slunci. Kdokoliv se na nás může přijít podívat nebo se přidat. Hotovo budeme mít během víkendu, kdy máme v plánu i vernisáž,“ uvedl Genzer.

Akce s názvem Lakeart se koná letos po sedmé, v některých letech se zde tvořilo ze dřeva, prvních ročníků se zúčastnili pouze přizvaní profesionální umělci, jejichž díla zdobí obec Černá v Pošumaví, některé se ale stěhují do okolních obcích, jako je například Bližná nebo Dolní Vltavice. Za tu dobu zde vznikla zhruba padesátka uměleckých děl, vypasáná témata se během let měnila – od historických osobností jižních Čech, po letní olympiádu v Riu. „Chceme vytvořit plán, na kterém bude znázorněno umístění jednotlivých soch, podle nich vznikne jakási poznávací stezka,“ řekl Genzer. Speciální mapu chystá společně s provozovatelem kempu Petrem Benešem. „Nikdy tu nevzniká nic tradičně chytlavého, prvoplánového, žádní krtečci nebo vodníci. Jsou to umělecká díla, u kterých si můžete zamyslet a přitom si odpočinout,“ uvedl Beneš.

Akci podporuje obec Černá v Pošumaví, Příště by organizátoři chtěli peníze sehnat z fondů příhraniční spolupráce. „Podobným akcím fandíme, protože zdobí nejen naši obec, ale i okolní osady,“ uvedla starostka Černé v Pošumaví Irena Pekárková.

Letošního worshopu se účastní osm, většinou začínajících sochařů. Zhruba polovina je z Německa.

Naše voda, foto: TSL

 

22.6.2018 11.22, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOVVODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3