17.8.2017 8.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině
MŽP schválilo příslib dotací na program LIFE v částce 53 milionů korun
Hodnotící komise Ministerstva životního prostředí (MŽP) schválila příslib finančního příspěvku šesti projektům, které byly podány do letošní národní výzvy programu LIFE. Informoval o tom Oto Klikar, PR specialista projektu Czech LIFE.
Vybrané projektové návrhy splnily veškeré podmínky této výzvy a zároveň mají podle komise velkou šanci uspět i ve výzvě evropské, kterou vyhlásila Evropská komise letos v dubnu. Pokud se tak stane, rozdělí mezi ně ministerstvo 50 milionů korun na spolufinancování projektů.
Komise vybírala z rekordních 37 projektových návrhů, které obdrželo Ministerstvo životního prostředí k červnovému datu ukončení národní výzvy 2017 programu LIFE [1]. „Jsme tím potěšeni, protože jde zatím o největší počet podaných žádostí během existence programu LIFE v ČR. Odbornou a formální stránku projektových návrhů hodnotili odborníci z Ministerstva životního prostředí a přizvaní externí hodnotitelé,“ říká ředitel odboru finančních a dobrovolných nástrojů MŽP Tomáš Kažmierski a pokračuje: „Jejich bodové hodnocení sloužilo jako podklad pro hodnotící komisi MŽP, která na základě jejich doporučení a vlastního posouzení nakonec schválila příslib kofinancování šesti projektům, které dosáhly nejvíce bodů a zároveň splnily předpoklad, že vyhoví náročným hodnotícím kritériím Evropské komise a uspějí v evropské výzvě.“ Dalších dvanáct hodnocených projektů označila komise za tzv. rezervní. Tyto projekty mají šanci na dotaci z finančních prostředků MŽP, pokud uspějí v evropské výzvě a zároveň některý z primárně vybraných šesti projektů neprojde sítem Evropské komise.
Žadatelé, kteří uspějí v národní a následně i evropské výzvě, podpoří Ministerstvo životního prostředí v realizaci projektů za stejných podmínek jako při vyhlášení předešlých národních výzev. To znamená, že nejvyšší míra spolufinancování činí maximálně 15 % z celkových způsobilých nákladů projektu, a zároveň ne více než 10 milionů korun na jeden projekt.
Také v tomto roce je součástí národní výzvy finanční podpora přípravy a zpracování projektové dokumentace v maximální výši 200 000 korun na jeden projekt. Poskytnutí finančních prostředků je podmíněno zasláním rozpracovaného projektového návrhu odboru finančních a dobrovolných nástrojů MŽP a zároveň úspěšným předložením úplného projektového návrhu do evropské výzvy programu LIFE. Ostatní žadatelé, i když nedostali příslib kofinancování od MŽP, mohou zaslat své projektové návrhy Evropské komisi a čekat, zda EU v rámci evropské výzvy přijme jejich projekt a uvolní evropské peníze na jeho financování.
Jedním ze zajímavých projektů, který obdržel příslib finančních prostředků od MŽP, je například projekt Správy NP Šumava s názvem Přeshraniční obnova rašelinišť pro biodiverzitu a hydrologii v krajině na Šumavě a v Bavorském lese. Reaguje na aktuální problém, jehož dopad na přírodu i společnost se v poslední době stupňuje. Jde o nedostatečné zadržování vody v krajině. Jednou z příčin je dramatický úbytek rašeliništních mokřadů. Tyto biotopy jsou schopny účinně zadržovat a akumulovat vodu a zmírňovat tak negativní dopady postupující klimatické změny a s ní spojených klimatických výkyvů. Správa NP Šumava chce tuto situaci řešit obnovou a zlepšením stavu poškozených mokřadních biotopů, včetně obnovy jejich hydrologických funkcí a biodiverzity.
Poznámky:
[1] Národní výzva byla ukončena 22. června 2017.
[2] V České republice je národním kontaktním místem programu LIFE (NKM) odbor finančních a dobrovolných nástrojů, oddělení programů EU Ministerstva životního prostředí. Pracovníci NKM předávají informace o programu a realizovaných projektech, poskytují poradenství a konzultace žadatelům z programu LIFE, pořádají informační semináře pro žadatele v různých městech ČR a administrují vyhlašování a hodnocení národní výzvy pro předkladatele žádostí do výzvy tohoto programu. To všechno, včetně spolufinancování předkládaných projektů ze státního rozpočtu Ministerstva životního prostředí a finanční podpory na zpracování projektové dokumentace, napomáhá ke zvýšení motivace potenciálních žadatelů a tím i ke zlepšení šance České republiky na čerpání prostředků z programu LIFE.
Další informace najdete na: http://www.mzp.cz/cz/komunitarni_program_life
Úspěšnými žadateli, kterým komise schválila příslib kofinancování i příspěvek na přípravu projektové dokumentace, jsou:
Arnika
Projekt: Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří
Hnutí DUHA
Projekt: Divočina je příroda sama o sobě!
Správa NP Šumava
Projekt: Přeshraniční obnova rašelinišť pro biodiverzitu a hydrologii v krajině na Šumavě a v Bavorském lese
Technická univerzita v Liberci
Projekt: Inovační technologie založená na mokřadech pro úpravu kontaminovaných vod pesticidů
Projekt: Řízení vodních zdrojů v návštěvnických areálech
Hnutí DUHA Olomouc
Projekt: Ochrana vlka a rysa ve střední Evropě
MŽP, ilustrační foto (mokřad) Naše voda – Nina Havlová
17.8.2017 8.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině