21. 5. 2019

MŽP předloží do konce září novelu zákona o vodách bez poplatků

Ministr životního prostředí Richard Brabec minulý týden stáhl novelu zákona o vodách. Připomíná to vysílání Českého rozhlasu – Radiožurnálu s tím, že se novela podle Brabce stala předmětem politických hrátek.

Podle ministra Brabce neměli kolegové ze sociální demokracie s novelou problém a najednou se objevily inzeráty ČSSD s premiérem Bohuslavem Sobotkou, u kterých bylo napsáno, že ČSSD je proti zdražení vody. „Bohužel zjišťuji, že tyto věci, které pravděpodobně některým kolegům připadají normální po těch 20 letech, které mnozí z nich strávili v politice, tak mně normální nepřipadají. – Tato překvápka komplikují život,“ kritizuje postup koaličních partnerů Brabec.

„V rámci debaty, která se kolem novely zákona o vodě vyvinula, jsem vyzval k celonárodní debatě o vodě – o tom, jak vzniká cena vody, kdo z ní profituje, kolik z ní má stát, kolik z ní mají soukromé subjekty a kolik z těch desítek miliard korun, které občané zaplatí za vodu, se vrací zpět do infrastruktury. Obávám se, že ačkoli tato novela nebude obsahovat jakýkoli poplatek, tak bohužel dál bude zdražovat voda, nebude to ale rozhodně z důvodu navýšení poplatku za podzemní vodu,“ uvedl Brabec.

Podle odborů by novela způsobila zdražení vody pro pětičlennou rodinu o 1700 korun ročně, což by nemuselo být sociálně únosné. Richard Brabec argumentuje tím, že některá čísla jsou „vycucaná z prstu“, odbory je jeho resortu nepředložily a při projednávání neměly k novele jedinou připomínku.V dopadové studii ministerstva životního prostředí, která prošla i legislativní radou vlády, by zdražení podzemní vody znamenalo přibližně od roku 2018 průměrně zdražení o 18 korun na rok na obyvatele, pokud používá z poloviny podzemní a z poloviny povrchovou vodu. Pro domácnost využívající čistě podzemní vodu by zdražení znamenalo 36 korun na osobu a na rok.„Chtěli bychom novelu předložit do konce září letošního roku upravenou. Chci se domluvit s koaličními kolegy, v jaké podobě to pro ně bude přijatelné, abychom se vyvarovali nepříjemného překvápka, aby to sněmovna mohla dostat na svou říjnovou schůzi. Zdůrazňuji: nebude tam žádný důvod k jakémukoli zdražení,“ říká ministr Brabec.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda

31.8.2016 8.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2