17. 10. 2018

MŽP: Jmenování ředitele ČIŽP proběhlo zcela v souladu se zákonem

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se znovu postavilo za jmenování ředitele České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Erika Geusse. Proces jmenování totiž opětovně zpochybnila někdejší vedoucí právního oddělení ČIŽP Jitka Jelínková. Reakci MŽP uvádíme:

Ministerstvo životního prostředí při výběru ředitele ČIŽP postupuje zcela dle platné legislativy, zejména pak podle zákona o státní službě a metodik k němu vydaných. Právě proto, že se jedná o zcela nový zákon, velmi důsledně konzultujeme kroky při nových výběrových řízeních přímo s Ministerstvem vnitra, které zákon a metodiky k němu připravuje. I v tomto případě byl Ministerstvem životního prostředí dodržen postup dle metodiky k zákonu o státní službě MVČR 6/2015.

Na správný postup při jmenování nového ředitele byl Ministerstvem životního prostředí také dotazován přímo náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Ten Ministerstvu životního prostředí upřesnil výklad zákona dopisem z prosince 2015, ve kterém uvedl, aby dohoda o výběru nejvhodnějšího žadatele byla uzavřena mezi státním tajemníkem a ministrem životního prostředí, jako s osobou stojící v čele MŽP a tudíž bezprostředním nadřízeným řediteli inspekce. Nutno podotknout, že podle náměstka Postráneckého byl shodný postup zvolen při výběru ředitele Státní plavební správy nebo Generálního finančního ředitelství, kde byl vybrán ředitel na základě dohody mezi státním tajemníkem a ministrem příslušného rezortu.

Státní tajemník Ministerstva životního prostředí Jan Landa k výběrovému řízení dle služebního zákona na ředitele ČIŽP také dodává: “Je zřejmé, že výběrové řízení na ředitele ČIŽP, které vypsalo Ministerstvo vnitra, a které bylo ukončeno jmenováním Erika Geusse do funkce ředitele ČIŽP, proběhlo zcela v souladu se zákonem o státní službě. Všechny kroky Ministerstva životního prostředí v souvislosti s výběrovým řízením byly a jsou konzultovány se zástupci Ministerstva vnitra a jsou jimi potvrzené jako legislativně správné.”

Dodatek redakce Naše voda:

Redakce portálu Naše voda uvedenou kauzu sleduje od samého počátku. Proto považujeme za nutné dodat, že zmiňovaná právnička Jitka Jelínková musela svou pozici v ČIŽP kvůli reorganizaci inspekce opustit, nově nabízenou pozici ale následně odmítla. Ačkoli měla možnost proces jmenování ředitele ČIŽP dle služebního zákona kritizovat mnohem dříve, učinila tak až poté, co vstoupil kompletně služební zákon v platnost a poté, co ztratila svou původní pozici.

MŽP a dodatek Naše voda, ilustrační foto archiv Naše voda

26.1.2016 9.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Kalendář

<< Říjen 2018 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fotoblog

více >

VÝLOV RYBNÍKA ROŽMBERKVÝLOV RYBNÍKA ROŽMBERK
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >