26. 8. 2019

MŽP jedná s Polskem o dopadech těžby uhlí na zdroje vody na Liberecku

Největším rizikem plánovaného rozšíření těžby uhlí v polském dolu Turów je ztráta vody z podzemních zdrojů, z nichž na Frýdlantsku i Hrádecku odebírají lidé vodu ke každodennímu užití. Tvrdí to náměstek hejtmana Libereckého kraje pro životní prostředí a zemědělství Josef Jadrný.

Podle krajských listů Libereckého kraje se o rizicích těžby tento týden jednalo v sídle kraje za osobní účasti hejtmana Martina Půty, starostů dotčených obcí, vodohospodářů a představitelů ministerstev zemědělství a životního prostředí. Podle ředitele odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí (MŽP) a vládního zmocněnce pro vodohospodářské otázky Josefa Nistlera již o problému jedná MŽP s polskou stranou. „Je nutné, aby si polská strana uvědomila, že dopad z těžby na české straně skutečně existuje a že čeští občané přicházejí o vodu. My jsme se přihlásili k tomu, abychom byli účastníkem řízení, které je vedeno k rozšíření těžby uhelného dolu Turów,“ řekl Nistler.

Na jednání byla představena studie, jejímž zpracovatelem je Vodohospodářský rozvoj a výstavba, a. s., která prezentuje dopady těžby a navrhuje opatření, zmírňující její negativní vliv. Studie mimo jiné uvádí, že těžební plocha uhelného dolu Turów má asi 45 km2, plánovaný předpoklad dalšího prohloubení je o dalších 60 až 80 metrů, až na kótu 30 metrů pod hladinu moře. V nejhorší variantě studie odhaduje náklady na technická opatření v zásobování vodou a při likvidaci odpadních vod na více než dvě miliardy korun.

„To číslo znamená problém, který je potřeba řešit. Jsme si vědomi, že v tom obce nemůžeme nechat. Škody vznikají od vlastníka dolu, tedy polské strany. Je logické, že chceme, aby kompenzace šla za nimi. Není přece možné, aby česká strana finančně řešila důsledky polského jednání, protože něco takového nejsou schopny zafinancovat obce ani kraj,“říká hejtman kraje Martin Půta s tím, že při nejbližší návštěvě chce o tomto tématu pohovořit i s prezidentem republiky Milošem Zemanem. „Příprava na polské straně je už vidět, jsou provedené skrývky a kácejí se stromy. Proto hledáme velmi rychlé a razantní řešení,“ dodává Josef Horinka, starosta Hrádku nad Nisou, jedné z dotčených obcí.

Zdroj: Krajské listy Libereckého kraje, ilustrační foto Naše voda (těžba uhlí)

 

3.2.2016 16.37, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1