24. 5. 2019

16.8.2018 1.58, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

MZe chce, aby Skalička byla kvůli suchu nádrž, nikoli poldr

Ministerstvo zemědělství (MZe) chce, aby Skalička v Pobečví byla vodní víceúčelovou nádrží místo suchého poldru. Podle ČTK se to uvádí v materiálu, který v souvislosti s prevencí sucha posuzovala ve středu na svém jednání vláda.

Nádrž by měla přinést objem o 42,1 milionech metrů krychlových. Zároveň ministerstvo chce dále pokračovat s přípravou vodní nádrže Kryry na Rakovnicku. Opatřeními chce bojovat proti suchu. “Vodní nádrž Skalička ve variantě se zásobním objemem a retenčním prostorem je zásadní vodní dílo v Pobečví k překlenutí obou hydrologických extrémů – povodní a sucha,” uvádí se v materiálu, který kromě zemědělského resortu spolupředkládá i ministerstvo životního prostředí. Povodí Bečvy se podle něj každoročně potýká s nedostatkem vody a Bečva je skoro vyschlá. “Odběratelé jsou postupně omezováni nebo povolené odběry zakazovány ze strany vodoprávních úřadů. Velký přínos by mělo víceúčelové vodní dílo i pro řeku Moravu a zabezpečenost odběrů a minimálních průtoků,” domnívá se zemědělský úřad vedený ministrem Miroslavem Tomanem.

Ministerstvo chce také postavit závlahové nádrže v šesti pilotních lokalitách – Chrášťanech, Líšně na Rakovnicku, dvě nádrže v Podyjí a dvě nádrže u Hustopečí na vodu přiváděnou z Novomlýnských nádrží. Dále pak plánuje zjednodušit povolování stavby malých rybníků. Jak již zmínil Toman v rozhovoru s ČTK po nástupu do funkce, lidé, kteří si chtějí postavit rybník na vlastním pozemku do velikosti dvou hektarů bez státní dotace, by nemuseli potřebovat stavební povolení.

Podle v dubnu vládou odsouhlaseného materiálu se pozastavily práce na přípravě vodní nádrže Pěčín na říčce Zdobnici na Rychnovsku. Podle materiálu vybudování nádrže nezískalo dostatečnou podporu v regionu. Podle návrhu by měla pokračovat příprava vlachovické přehrady na Zlínsku i v Senomatech a Šanově ve středních Čechách. Začít by se měla také řešit přehrada Kryry na Rakovnicku, kam by se přiváděla voda z Nechranické nádrže v povodí Ohře.

Zdroj: ČTK, ilustrační grafika (vizualizace Skalička): archiv Naše voda

 

16.8.2018 1.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2