17. 7. 2019

Muzeum v Jílovém otevře novou expozici a obnovenou naučnou stezku

Historii města Jílového u Prahy a jeho okolí od pozdního středověku do nedávné minulosti představí nová stálá expozice nazvaná Jílové v odlesku zlata, kterou v neděli 8. dubna slavnostně otevře zdejší Regionální muzeum. Informovala o tom Jaroslava Tůmová z Posázaví, o.p.s.

O den dříve, v sobotu 7. dubna, muzeum otevře znovuobnovenou naučnou stezku Jílovské zlaté doly. Původní muzejní naučná stezka, vybudovaná před téměř 30 lety, byla hodně poničená. Autorem její nynější podoby je přední odborník na historii těžby a zpracování zlata a dlouholetý spolupracovník jílovského muzea RNDr. Petr Morávek. „Celý život se věnuje problematice těžby zlata, v loňském roce vydal Stezkami zlatonosných revírů Čech a Moravy, v níž nechybí ani ta jílovská. Petra Morávka mrzelo, že byla naše stezka ve špatném stavu a do knihy napsal, že je obnovená, takže jsme si to vzali za své a opravili jsme ji,“ uvedla Šárka Juřinová.

Trasa naučné stezky vede z jílovského náměstí přes návrší s kapličkou sv. Anny s pozůstatky historické těžby, přes někdejší odkaliště dolu Pepř a zaniklá důlní díla tzv. Kocourského pásma k rozhledně na vrchu Pepř s nádherným výhledem do Posázaví. Pokračuje ke stopám středověkého dolování na šlojířském pásmu a ukončena je v místě dolu Rotlev, kde zlatorudná těžba probíhala s přestávkami po šest století a svými mimořádnými výsledky založila zlatou slávu jílovských dolů.  Naučnou stezku tvoří 20 panelů, z nichž osm je na hlavní okružní trase v okolí města, dalších osm je na odbočce k Žampachu a Kamennému Přívozu a čtyři samostatně umístěné panely jsou na rýžovišti u Bohulib, v důlním revíru nad Lukami pod Medníkem, u štoly Halíře v Borku a v místech historického hornického osídlení poblíž hájovny Turyně.

Informační tabule na jednotlivých zastaveních textem i obrazem provedou návštěvníka zajímavými místy a seznámí ho s technickými památkami souvisejícími s těžbou zlata v blízkém i vzdálenějším okolí Jílového, které bylo centrem historicky nejvýznamnějšího zlatohorního revíru království českého.

Nová muzejní stezka Jílovské zlaté doly bude otevřena v sobotu 7. dubna v 10 hodin. Součástí programu bude i prohlídka zlatonosných štol sv. Josefa a sv. Antonína Paduánského.

Naše voda, foto Posázaví, o.p.s.

29.3.2018 8.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4