26. 3. 2019

Muže zabila voda v bazénu – hoteliér nečistil trubky

Anglickému novináři stačilo, že se vykoupal v horké vodě ve wellness hotelu, aby onemocněl a zemřel. O rok starém případu informuje zlínská mutace MF DNES, podle níž se dotyčný v Březůvkách na Zlínsku se nakazil legionellou a další host z Prostějova měl vážné potíže.

Případ, o kterém nyní informovala policie, se stal už loni a v ohrožení bylo podle policie nejméně 36 lidí. Ani to však nesvědčí o tom, že by voda v potrubí byla sama o sobě nebezpečná. Bakterie Legionella přežívá všude tam, kde je voda. Nejlépe teplejší než padesát stupňů. Pokud však provozovatelé dodržují předpisy, riziko je minimální. V tomto případě provozovatel hotelu podle policie předpisy porušil – třiatřicetiletý muž z Prahy byl proto obviněn z obecného ohrožení. Hrozí mu osm let vězení.

„Kriminalisté zjistili, že v době, kdy měl nařízeno provést protiepidemiologické opatření, provozovnu nejenže neuzavřel, ale dál beze změn provozoval,“ uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.„Rozhodně to neznamená, že by legionella číhala na každého, kdo přijde do restaurace, hotelu nebo bazénu,“ ujišťuje Hana Tkadlecová, vedoucí protiepidemiologického odboru krajské hygienické stanice. Všichni provozovatelé veřejných zařízení by totiž v Česku měli splňovat mezinárodní nařízení, která stanovují maximální povolený limit pro tuto bakterii. Což znamená, že musí udržovat vodovodní potrubí i zařízení v pořádku. Národní referenční laboratoř pro legionellu ve svém desateru pro hoteliéry říká, že nejčastěji se lidé mohou nakazit vdechováním kapiček aerosolu, který bakterii obsahuje.

Zdroj: MF DNES, ilustrační foto archiv Naše voda

25.9.2015 0.19, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VRACÍME VODU LESU

Kalendář Akcí

<< Březen 2019 >>
PÚSČPSN
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Fotoblog

více >

SVĚTOVÝ DEN VODY - ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAVSVĚTOVÝ DEN VODY - ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >