8. 8. 2020

MPO nevyplácí podpory malým vodním elektrárnám, vymlouvá se na Brusel

Svaz podnikatelů pro využití energetických zdrojů oznámil, že by v brzké době měly být malým vodním elektrárnám (MVE) opět vypláceny provozní příspěvky, které začátkem roku zastavilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) za přispění Energetického regulačního úřadu kvůli chybějící notifikaci nových zákonů Evropskou komisí.

Píše o tom server tiskovky.info s tím, že chyba je na straně ministerstva, které MVE zrekonstruované v letech 2013 – 2015 nelogicky přesunulo do kategorie 2016+ a ignoruje fakt, že zmiňované elektrárny byly v provozu už před letošním rokem, a to podle stávajících schválených zákonů. Evropská komise jejich vysvětlení na základě evropské legislativy vyvrátila a zmíněné přehození do nového režimu nikdy nepožadovala. Nyní se čeká, zda ministerstvo přizná, že je v této oblasti evropské právo nadřazené českému.

„Ministerstvo průmyslu přes všechny předložené argumenty, právní výklady a naše poznatky trvalo na svém názoru, že MVE zrekonstruované v letech 2013 – 2015 patří pod projednávanou notifikaci 2016+. Dokonce nám doporučili, abychom jeli do Bruselu potřebnou notifikaci podpořit. Oslovili jsme proto pana europoslance Zdechovského, který je členem rozpočtového a kontrolního výboru, a on nám tuto schůzku ochotně zajistil a též se jí osobně s důkladnou znalostí problému zúčastnil,“ říká člen užšího vedení Svazu Jan Štěpánek a dodává, že výsledná zjištění MPO dále ignorovalo, protože se nejednalo o oficiální návštěvu a výstupy nedostali písemně.

Celé chybné přeřazení ovlivnilo 105 elektráren, z nichž největší jsou ve vlastnictví státu. „V podstatě zadržují 200 milionů, z nichž 140 milionů patří Povodí Ohře, které spadá pod ministerstvo zemědělství. Z tohoto důvodu naši zástupci společně s pracovníky Povodí Ohře spolupracovali na přípravě materiálu, kterým by, jak navrhl náměstek ministra zemědělství Aleš. Kendík, celý problém měla definitivně vyřešit již jen vláda ČR na svém, doufejme, nejbližším, neboť my jsme již vyčerpali všechny možnosti, jak přimět MPO ke změně svého stanoviska.“ vysvětluje místopředseda Svazu Robert Turinský. „Ekonomika podniků Povodí podléhá hospodářským plánům, proto už v severních Čechách oznámili, že pokud se situace brzy nevyjasní, bude nutné zdražit surovou vodu pro vodárenské účely o 20 procent,“ dodává Turinský.

Turinský i Štěpánek nyní vidí naději na rychlé vyjasnění situace, protože se do problematiky znovu vložil europoslanec Zdechovský (KDU-ČSL), který podle jejich slov z vlastní iniciativy dokázal v rekordně krátkém termínu vysvětlit tuto kritickou situaci na úřadu eurokomisaře pro hospodářskou soutěž. „V důsledku této jeho osobní iniciativy následně došlo k jednání zástupců MPO v Bruselu a konečně byl vzat na vědomí názor, že MVE rekonstruované v 2013 – 2015 nemohou být podřazeny pod probíhající notifikaci 2016+,“ chválí Zdechovského vedení svazu. „Všechny tyto kroky a následný vývoj v této věci nás vede k přesvědčení, že v brzké době bude obnoveno vyplácení provozní podpory včetně jejího zpětného doplacení.“

Zdroj: www.tiskovky.info, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (MVE Doksany – Povodí Ohře)

15.8.2016 8.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6