31.1.2017 2.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Možným řešením situace VaK Zlín se bude zabývat i Zlínský kraj
Možným řešením situace ve společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín se bude zabývat i Zlínský kraj. Novinářům to řekl po společném jednání krajské rady a zlínských městských radních hejtman Jiří Čunek.
Města, která spadají do VaK Zlín, čekají na odůvodnění rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci, který v listopadu rozhodl o tom, že valná hromada VaK Zlín z roku 2004 je neplatná. Valná hromada tehdy rozhodla o prodeji části majetku vodáren koncernu Veolia. Umožnila tak zavedení takzvaného provozního modelu, při kterém se VaK stará o infrastrukturu, ale provozuje ji Veolia prostřednictvím Moravské vodárenské a dostává velkou část zisků. Tento model kritizují někteří menší akcionáři VaK. Poukazují na fakt, že kvůli provoznímu modelu nemohou žádat o evropské dotace na opravy a cena vody je vyšší než u vodáren, o které se obce starají samy.
Města a obce řeší další možný vývoj, kritici modelu usilují o to, aby provoz opět přešel na ně. Také podle primátora Zlína Miroslava Adámka bylo špatné, že byl zaveden provozní model. Nyní se však podle něj musí připravit právní a ekonomické analýzy, které určí, do jaké míry bude reálné provoz převzít zpět, aby nebyla ohrožena dodávka vody a nezdražila.
Čunek se již sešel se starosty Otrokovic, Lukova a Fryštáku, kteří provozní model kritizují. „Oni připravují nějaký svůj právně-ekonomický postoj, stejně tak ho připravuje město (Zlín, pozn.red.), předají mi ho, já se na to s krajskými právníky a ekonomy podíváme, které řešení se podle nás jeví jako nejoptimálnější. To se pak na společné schůzce pokusím navrhnout městu Zlínu a ostatním. Podle mě jediná logická cesta je, že na to jedno řešení přistoupí všichni,“ řekl ČTK Čunek. Podle něj by bylo špatné, kdyby se záležitost stala věcí politickou. „Ty kroky jsou právně a ekonomicky velmi náročné. VaK by měl zůstat v rukou měst a obcí, bohužel tady se to nestalo. Ti, kdo tu byli, tak tady nejsou, a jejich následovníci musí věc napravit. Bylo by nyní velmi nešťastné, kdyby tu věc někteří starostové vzali čistě politicky,“ uvedl hejtman.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda (úpravna vody Černovír – Moravská vodárenská)
31.1.2017 2.03, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzyAktuality

Silnice kolem přehrady Souš se motoristům otevře v pátek
Akt. 23.4.2025 14.14Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Provoz přes plavební komoru Modřany je do odvolání zastaven
Akt. 23.4.2025 13.40Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě