17. 10. 2019

Morava už je opět plná vody

Nejen jezová zdrž na řece Moravě v obci Spytihněv byla v posledních týdnech bez vody. To ale již v současné době neplatí, ačkoli původně měla být zdrž opětně napouštěna až od počátku listopadu.

Téměřna suchu se ocitlo také koryto Moravy od spytihněvského jezu až k Otrokovicím, což tvoří přibližně třináctikilometrový úsek. Tuto takzvanou srážku využili vodohospodáři ke zjištění stavu spodní stavby jezového tělesa i k pracím, potřebným z hlediska údržby a provozu vodního díla. Reagovali tak na požadavek, který technicko-bezpečnostní dohled vznesl vloni po rekonstrukci vodní elektrárny, při níž byla zjištěna poškození v pravobřežním pilíři a vývaru pravého pole. Bylo tedy nutné prověřit, zda spodní stavba jezu nevykazuje další poškození. Potápěčský průzkum totiž objevil také menší kaverny u středového a levobřežního pole.

Plánované znovunapuštění jezové zdrže mělo být dokončeno 1. listopadu. Na napuštění bylo plánováno 5 dnů, mělo se s ním tedy začít přibližně 26. října. Vše se však stihlo daleko dříve. „Jezovou zdrž jsme začali už napouštět 17. října , v těchto dnech by teda měla být Morava na své běžné hladině,“ přiblížila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková s tím, že vše proběhlo dle plánu.

Kromě kontrol, při kterých nebyly zjištěny závažné závady, bylo také pročištěno koryto řeky. Při svém vypuštění na zhruba půlmetru odhalila řeka Morava také kuriozní a úsměvné„tajemství“. Na jejím dně se našla téměř dvacítka jízdních kol a motor z nákladního auta.

Během srážky mířili k Moravě i rybáři kvůli kontrole, zda ryby zvládnou snížení hladiny vody. Problémy prý přitom naštěstí nenastaly. Průtok zůstal i při snížení hladiny stejný, jako při běžném stavu. Díky tomu neutrpěly škody ani odběratelé vody z řad místních továren, roztroušených v okolí Moravy. „Další vypouštění tohoto rozsahu plánujeme tak za 10 let,“ doplnila Tomíčková.

Kateřina Košutová

 

31.10.2012 2.24, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁKRN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Říjen 2019 >>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3