25. 5. 2019

Modrava dokončila a zkolaudovala novou čistírnu a úpravnu vody

Vesnička Modrava v centru Národního parku Šumava dokončila a zkolaudovala novou čistírnu a úpravnu vody včetně rozvodů za 36 milionů korun. Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že tím předejde havarijním stavům, které někdy při náporu turistů nastávaly.

Do obce s 85 obyvateli a 500 lůžky v hotelích a penzionech přijede ročně kolem 200.000 lidí, jejich počet roste, řekl ČTK starosta obce Antonín Schubert. “Chceme být nejekologičtější obcí, jsou to stavby pro turisty,” uvedl. Modrava s ročním rozpočtem kolem 24 milionů Kč byla nedávno vyhlášena nejlepší obcí v Plzeňském kraji ve sběru a třídění odpadu a příští rok postaví na místě bývalé čistírny sběrný dvůr.

“Čistička i úpravna řádně fungují. Jen to stálo velké devítileté úsilí,” uvedl Schubert. Obec je postavila ze svého, ale nakonec získala 85 procent z evropského operačního programu Životní prostředí, který nevyčerpal peníze a sháněl obce, které měly projekty s parametry EU. Původně ministerstva životního prostředí a zemědělství podporu zamítla s odůvodněním, že má obec málo obyvatel. “Kvůli víkendovým přílivům turistů, jichž dorazí do Modravy a Filipovy Hutě až 2000, jsme tu měli havarijní stavy a museli jsme to vybudovat,” řekl starosta. Nová čistírna už umí na výkyvy reagovat a veškeré vody odcházející do Vydry jsou vyčištěné.

“Čistírna, největší v národním parku, je jediná na Vydře, což je evropsky významná lokalita Natura 2000 v první zóně,” uvedl starosta. Modrava odkanalizovala sedmi kilometry rour každý dům včetně Filipovy Hutě a samot Rybárna a Palečkovna i Korýtko, které patří pod Horskou Kvildu.

Úpravna vody a tříkilometrový vodovod, který je jenom na Modravě a v části Filipovy Hutě, přišly na třetinu sumy. Vodu bere Modrava z jedné hluboké kopané studny a tří vrtů. Pitná voda je podle Schuberta velmi kvalitní. “Nejlepší vizitkou je, že místní pivovar Lyer vyhrává soutěže také díky té naší skvělé vodě, která je základem dobrého piva,” řekl Schubert. Vinou veder došla loni voda v jednom vrtu. “Takže i na hladině spodní vody na Šumavě je znát, že ta (vodní) bilance je nějaká špatná,” uvedl. Modrava už v příštích letech nepočítá se zásadním rozšířením, připravuje jen výstavbu bytů pro místní. Nové hotely nebo penziony už v obci nebudou, dodal starosta.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (řeka Vydra)

 

22.11.2016 19.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2