20. 9. 2020

26.5.2020 11.03, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Modernizace čistírny ve Štramberku finišuje, v Kopřivnici začíná

Zatímco rekonstrukce a intenzifikace čistírny odpadních vod ve Štramberku – Kanadě se chýlí ke konci, v sousední Kopřivnici odstartovala v areálu čistírny odpadních vod výstavba dosazovací nádrže za 39 milionů korun. Díky tomu se zlepší efektivita provozu a dále zvýší kvalita vyčištěné vody. Hotovo by mělo být do konce roku, uvedl Marek Síbrt, mluvčí Severomoravsklých vodáren a kanalizací.

„Technologické zařízení i stavební část čistírny odpadních vod ve Štramberku – Kanadě již vykazovaly po letech spolehlivého provozu známky opotřebení. Kapacita byla navýšena z původních 1250 ekvivalentních obyvatel, což představuje maximálně 250 kubíků odpadní vody denně, na 1800 obyvatel a 320 kubíků za den. Díky tomu mohou být v případě potřeby napojeny na čistírnu další lokality. Rekonstruováno bylo hrubé předčištění, vybudován byl nový stupeň biologického čištění ve dvou paralelních linkách a kalojem. Došlo tak ke zvýšení efektivity čistírenského procesu, což je jeden z dalších příspěvků naší společnosti pro zkvalitňování životního prostředí v regionu,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jana Tlolka.

V čistírně odpadních vod v Kopřivnici byla zahájena výstavba dosazovací nádrže s předpokládanými náklady 39 miliony korun, která bude dokončena na konci roku. Důvodem pro investici je potřeba navýšení doby zdržení aktivační směsi v dosazovacích nádržích čistírny, aby bylo dosaženo požadovaných hodnot, které mají zásadní vliv na parametry vyčištěné vody, především v oblasti nerozpuštěných látek. „V současnosti čistírna disponuje dvěma nádržemi s rozdílnými objemy, navíc technické parametry již nesplňují požadavky s ohledem na zatížení z hlediska objemu čištěných vod. To nám neumožňuje plně využívat kapacitu účinné technologie kaskádové aktivační nádrže. V případě, že je z provozních důvodů nezbytné jednu z dosazovacích nádrží dočasně odstavit, není zajištěna potřebná doba zdržení čištěné vody k tomu, abychom zcela účinně separovali aktivovaný kal. Je také nezbytné přihlédnout k malé vodnosti toku, kam vyčištěná voda z čistírny odtéká. Vybudováním nádrže navíc budeme připraveni na to, abychom v budoucnu čistili odpadní vodu pro obyvatele Mniší a Vlčovic, kde město Kopřivnice buduje kanalizační síť,“ říká Tlolka.

Nová dosazovací nádrž bude hluboká 4,3 metru, délka bude přesahovat 29 metrů a šířka 14 metrů, účinná plocha dosáhne 357,5 ma objem přesáhne 1500 m3. „Dosazovací nádrž je řešena jako podélná se dvěma koridory a kalovými jímkami s vystrojením zajišťujícím stírání dna i hladiny, včetně souvisejících propojovacích potrubí do stávající části biologické části provozu. Součástí investice je výstavba a vystrojení elektrické rozvodny s doplněním systému řízení technologických procesů,“ vysvětluje Jan Tlolka.

SmVaK Ostrava investovaly do infrastruktury od roku 1995 více než 11,6 miliard korun. Z dlouhodobého hlediska investice rostou. Od roku 2008 se drží objem prostředků nad půlmiliardou ročně, v letošním roce je na investice vyhrazeno 683 milionů korun. Další miliardy za posledních dvacet let směřovaly do oprav.

Zdroja ilustrační foto: SmVaK

 

26.5.2020 11.03, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4