5. 6. 2020

Močůvka z Agrodružstva Morkovice zabíjela ryby

Mrtví candáti, kapři, okouni, líni i metroví tolstolobici, narušený celý ekosystém v okolí nemochovického rybníka, který patří obci a ze kterého prakticky zmizel život. To je důsledek kontaminace tamních vod močůvkou, jak píše Brněnský deník.

První otrávené ryby se na hladině objevily minulý týden ve čtvrtek, celkem se ztráty počítají na metráky. Viníkem je podle deníku nezodpovědnost zaměstnanců Agrodružstva Morkovice na Kroměřížsku, kteří na farmě v Nítkovicích vypustili do Litenčického potoka litry močůvky. Do Nemochovic tak přitekla nevábná kaše, která zabíjela. „Mrtvých ryb je přes pět set kilo, také v sobotu ráno jsme vytahovali další nehybné kusy. Na ekologickou havárii přišli ve čtvrtek ráno myslivci, když šli do okolí krmit. Zjistili, že do jedné tůně neteče voda, ale močůvka,“ popsal smutnou událost starosta Nemochovic Lubomír Hofírek.

Hasiči a policisté ze sousedního kraje spolu s vedením Nemochovic pátrali proti proudu po znečišťovateli. „Močůvka k nám musela téct delší dobu. Měli jsme obavu, aby vlna nepokračovala dál, třeba do rybníku v Brankovicích a do Litavy,“ připomněl místostarosta Radomil Sedláček. To se nakonec nestalo.

Odebrané vzorky ukázaly na nítkovický velkokapacitní kravín. „Vzorky nad objektem byly v pořádku, pod ním už nikoliv. Zemědělci měli zanesené sběrné žlaby, do kterých mají močůvka a silážní šťávy téct. To se ale nedělo a močůvka odtékala do potoka, který ústí do Litenčického, ze kterého napájíme náš rybník,“ zmínil Hofírek.

Předseda představenstva morkovického družstva Josef Uchytil podle starosty chybu uznal a slíbil, že škody uhradí. Redakci se s ním o víkendu spojit nepodařilo. Případ vyšetřuje inspekce životního prostředí. „Nařídila zemědělcům, aby do potoka pustili ve velkém vodu, aby se průtok naředil. Pomohlo by, kdyby zapršelo,“ naznačil starosta.

Zdroj: Brněnský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

13.7.2015 10.43, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5