5. 4. 2020

Ministr Jurečka jednal dnes na jižní Moravě o problematice sucha

O možnostech řešení problémů spojených s riziky sucha a dalších tématech týkajících se zemědělství na jižní Moravě hovořil dnes ministr zemědělství Marian Jurečka s hejtmanem Michalem Haškem. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ministerstva Hynek Jordán.

Ministr při pracovní cestě na jižní Moravu podle Jordána také besedoval se studenty Mendelovy univerzity v Brně a na programu má i návštěvu zemědělských a potravinářských podniků v okresech Hodonín a Břeclav. S hejtmanem Haškem jednal ministr konkrétně o možnostech zařazení oblastí postižených trvalým suchem k územím se zvláštními přírodními omezeními zemědělské produkce či o možnostech zadržování vody v krajině, kdy by měl být vypracován tzv. generel vodního hospodářství pro zabezpečení vody v krajině. „K řešení problematiky sucha například přispěje i příští programovací období Programu rozvoje venkova, a to realizace pozemkových úprav a některá agroenvironmentální opatření. Jejich cílem je zamezit rychlému odtoku vody z krajiny, snížení eroze půdy, podpora ekologické stability krajiny a zachování a zvýšení přírodní rozmanitosti na zemědělské půdě. Zároveň bychom také chtěli zavést bezplatný integrovaný monitorovací a signalizační systém extrémů počasí, který by plnil především preventivní úlohu,“ uvedl Jurečka.

V Brně se sešel se studenty Mendelovy univerzity, s nimiž hovořil o Společné zemědělské politice EU, o potravinové bezpečnosti a soběstačnosti, o energii z biomasy a podpoře bioplynových stanic. „V současné době se s výstavbou dalších bioplynek nepočítá. Pokud by měly být budované nějaké nové, tak musí být ze sedmdesáti až osmdesáti procent navázány na živočišnou výrobu, aby jejich palivem byla kejda,“ uvedl ministr, který je absolventem této univerzity.

Ministr Jurečka během dvoudenní pracovní cesty navštíví také v okresech Hodonín a Břeclav mlékárnu, firmu na výrobu biopotravin, konzervárenský podnik, skleníkový areál a některé další firmy tohoto regionu.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

15.5.2014 17.18, Rubrika: Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOVVODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3