29. 5. 2020

Ministr Brabec vitá zrušení projektu větrných elektrárení

Ministr životního prostředí Richard Brabec navštívil ve čtvrtek 10. dubna Národní park Podyjí na jižní Moravě. Jak přitom informovalo tiskové oddělení ministerstva, Brabec uvítal zrušení projektu větrných elektráren na rakouské straně parku.

Realizace záměru rakouského projektu parku větrných elektráren Windpark Nord je aktuálním tématem, které dlouho řeší obě strany národního parku. Záměr proto patřil mezi jeden z hlavních bodů setkání ministra se starosty obcí, jež územně leží v NP Podyjí, a také s ředitelem rakouské strany parku Ludwigem Schleritzkem.

„Zcela jsem chápal obavy místní veřejnosti především o značný estetický zásah do okolní krajiny, který představuje projekt výstavby více než dvaceti větrníků. Je zřejmé, že by se staly industriální dominantou panenské přírody obou stran národního parku. V bezprostřední blízkosti plánované větrné elektrárny se navíc nachází stanoviště vzácných a celoevropsky ohrožených druhů. Své zákonné námitky ke koncepci větrného parku ostatně již v minulosti vyjádřilo i Ministerstvo životního prostředí, a to v rámci standardního procesu přeshraničního posuzování vlivů koncepcí na životní prostředí, tzv. SEA. Velmi jsem proto uvítal včerejší rozhodnutí dolnorakouské vlády, které nám potvrdil ředitel rakouského parku Thayatal Ludwig Schleritzko, že projekt Windpark Nord byl zrušen,“ sdělil po setkání se starosty ministr. Ministrovu podporu starostům ředitel sousedního Národního parku Thayatal Ludwig Schleritzko velmi ocenil.

„Z původního plánu bylo vyškrtnuto 15 oblastí pro umístění větrných elektráren v Rakousku, včetně oblasti okolo obou národních parků v Podyjí.  Zároveň i ty projekty, které v budoucnu v Rakousku vzniknou, budou nejdříve podrobeny důsledné kontrole vlivů na životní prostředí,“ doplnil včerejší rohodnutí dolnorakouské vlády ministrovi i starostům ředitel Národního parku Thayatal Ludwig Schleritzko.

Ministr se starosty také probral březnovou změnu vedení na Státním fondu životního prostředí, která má za cíl usnadnit a umožnit rychlejší čerpání z Operačního programu Životní prostředí. Obcím se tak nabízí nové možnosti v podobě tzv. rychloobrátkových výzev, v rámci kterých mohou podávat žádosti na další projekty.

Ministr Brabec navštívil i vodní elektrárnu na Vranovské přehradě. Velké výkyvy v průtocích řeky Dyje způsobené jejím provozem jsou jedním z problémů, se kterým se řeka Dyje a příroda kolem ní v národním parku složitě vyrovnávají.  „Oceňuji, že se společnost E.ON Trend, provozovatel elektráren ve Vranově nad Dyjí, v posledních letech velmi snaží tuto situaci zlepšit a věřím, že se se Správou parku dohodne na takových podmínkách provozu elektráren, které budou dobrým řešením jak pro provozovatele, tak i pro přírodu obou národních parků,“ uvedl ministr.

NP Podyjí je nejmenším ze čtveřice českých národních parků. Chrání především přírodní rozmanitost a jedinečnou geomorfologii dyjského kaňonu mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Patří k nejoblíbenějším lokalitám Jihomoravského kraje. Na rakouské straně na něj navazuje Národní park Thayatal.

Naše voda, foto MŽP

11.4.2014 7.13, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31