26. 9. 2018

Ministr Brabec strážil Národní park Šumava

V rámci poznání fungování národních parků si v pátek 15. srpna vyzkoušel ministr životního prostředí Richard Brabec práci strážce v národním parku včetně ranní kontroly nocoviště v šumavském Novém údolí a služby v terénu v okolí Plešného jezera.

Informovala o tom mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. „Nejprve jsme navštívili nouzové nocoviště na Novém údolí, kde jsme si popovídali s asi deseti lidmi o tom, jak skvělý nápad jsou tato nocoviště, kterých je na území NP Šumava celkem sedm. Pak jsme vyrazili po jedné z nejkrásnějších turistických tras na území Národního parku přes Třístoličník, Trojmezí, Plechý až po zážitkovou trasu k Plešnému jezeru. V průběhu cesty jsme potkali spoustu turistů a bylo znát, že strážci Národního parku jsou velmi důležitými osobami. Jsou pro turisty tím prvním kontaktem se Správou Národního parku v přírodě, dokážou poradit, pomoci a je třeba, aby byli ještě více mezi lidmi,“ říká ministr Richard Brabec.

Hlavní náplní práce strážců je preventivní působení a usměrňování návštěvníků z hlediska zákona č. 114 o ochraně přírody a krajiny, dohled na dodržování tohoto zákona a zajišťování bezpečnosti na území Národního parku Šumava.

„Stát se strážcem Národního parku Šumava není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Je pravdou, že většinu své pracovní doby tráví venku v nádherné přírodě Národního parku Šumava, potkává se s návštěvníky, ale jsou na ně kladeny vysoké nároky na znalost území Šumavy, zákona o ochraně přírody a krajiny a na fyzickou kondici. Ale ta práce se mi vážně líbí, je to sen každého kluka – chránit přírodu a lidi v ní,“ přiznává ministr Brabec.

„Každý strážce absolvuje každoroční předepsané zdravotní prohlídky a zároveň zátěžové, fyzické testy, to znamená, že musí být ve výborné fyzické kondici. Strážce se totiž většinou pohybuje na svém území pěšky, na kole a v zimě na běžkách nebo sněžnicích a bez dobré fyzičky by to prostě nezvládl,“ vysvětluje tiskový mluvčí Správy NP a CHKO Šumava Jan Dvořák. „Strážce Národního parku Šumava dokáže návštěvníkům poradit, předá informace o daném území, o nejkrásnějších stezkách a turisticky dostupných místech, ošetří lehčí i těžší zranění a je připravený zachránit i život,“ zakončuje mluvčí šumavského parku.

Ministr životního prostředí Richard Brabec v září předloží vládě novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která si klade za cíl zjednodušit a zpřehlednit legislativu našich národních parků, otevřít je šetrnému turismu a posílit roli obcí v rozhodovacím procesu (například o zonaci parků, o regulaci vstupu do nich či možnostech rozvoje a turismu na území parků). Ministerstvo aktuálně sbírá názory a připomínky obcí, krajů i vědců a neziskových organizací na novelu, která zásadně mění dvacet let starý zákon. Návrh novely nově zavádí pojem „klidová území“, která zajistí dosavadní ochranu přírody v chráněných územích. Turistům se parky otevřou k šetrnému turismu a role obcí v rozhodovacích procesech o území parku budou zásadně posíleny. Novela by měla být předložena na začátku září do mezirezortního připomínkového řízení a koncem září o ní bude rozhodovat Vláda ČR.

Naše voda, foto z akce: MŽP

16.8.2014 9.45, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář

<< Září 2018 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotoblog

více >

SPOLEK VLTAVAN - KŘEST REPLIKY ŠÍFUSPOLEK VLTAVAN - KŘEST REPLIKY ŠÍFU
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >